Ansible. Instalacja na Centos 8.

Centos jest bardzo popularnym systemem  wykorzystywanym w środowiskach produkcyjnych na całym świecie. Dlatego dziś zaczniemy od instalacji Ansible właśnie na Centosie w wersji 8.

Istnieje kilka sposobów instalacji Ansible, na przykład przez pythonowy PIP lub poprzez manager pakietów w systemie operacyjnym. Ja preferuje ten drugi sposób.

Niestety próba zainstalowania pakietu w tradycyjny sposobi czyli po przez polecenie yum install ansible skutkuje zwróceniem komunikatu że pakietu nie ma.
Error: Unable to find a match: ansible


Dzieje się tak ponieważ ansible nie jest dostępny w standardowych repozytoriach centosa. Aby poradzić sobie z ta sytuacja wystarczy że dodamy do naszych repozytoriów dodatkowo repozytorium EPEL.
Dla przypomnienia, EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux) jest to wartościowy zestaw dodatkowych pakietów tworzony przez społeczność, głównie skupiona wokół systemu Fedora. Jak sama nazwa wskazuje, pakiety te są  przeznaczone przede wszystkim dla systemów linux klasy enterprise. Tak więc, możemy ich użyć także w RHEL (Red Hat Enterprise Linux) naszym Centosie czy innym tego typu systemie. 

Wracając do naszej instalacji. Dodaj wiec nowe repozytorium poleceniem dnf install https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-8.noarch.rpm

A następnie już możemy zainstalować ansible:
sudo dnf install ansible

Nawiasem mówiąc DNF to manager pakietów który ma planach zastąpić stary dobry yum.

No dobrze i tu już wszystko odnośnie instalacja ansible. Sprzedaż tylko czy działa poprawnie poleceniem: ansible --version.

Jeśli jako wynik będziesz miał ładna odpowiedźo z wersja to juz wszystko w tym temacie podstawowej instalacji.

Tags: