Co to jest bezpieczne hasło?
Nazwa i hasło to podstawowy zestaw informacji stosowany do uwierzytelnienia użytkownika. Dlatego ważne jest, aby każdy sam zadbał o bezpieczeństwo swoich poświadczeń i tym samym o bezpieczeństwo danych prywatnych i służbowych.
W tym artykule znajdziesz garść porad jak poradzić sobie z bezpiecznym hasłem do swojej poczty, Facebooka, banku czy innych systemów.
Podstawowe zasady bezpiecznego hasła
- Nie używaj tego samego hasła na różnych kontach
- Unikaj tych samych pytań weryfikujących, podpowiedzi i odpowiedzi na różnych kontach
- Nie wpisuj kodów pocztowych, numerów telefonów, dat urodzin, numerów kart kredytowych i debetowych hasłach lub odpowiedziach na pytania
- Ustawiaj hasła składające się minimum z długości 8 a najlepiej 16 znaków, zawierające cyfry, małe i wielkie litery, znaki specjalne
- Nie używaj imion bliskich osób w haśle lub podpowiedzi do hasła
- Regularnie, przynajmniej raz trzy miesiące zmieniaj swoje hasła
- Zmieniając swoje hasło, nie dodawaj tylko końcówki w postaci numeru miesiąca lecz podawaj całkowicie nowe hasło
- Nie wpisuj pojedynczych słów w hasłach.
- Unikaj schematów haseł do różnych kont (np. mojeT@jnehasL0poczta, mojeT@jnehasL0bank, mojeT@jnehasL0google, mojeT@jnehasL0dropbox, itp. itd.)
- Nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł w przeglądarce
- W publicznych sieciach (kawiarnie, hotele, dworce, itd.) nie loguj się bez użycia VPN do wrażliwych systemów (konto bankowe, konta służbowe)
- Nie loguj się na nie szyfrowane strony (http) Nie przesyłaj żadnych wrażliwych danych przez nie szyfrowane protokoły (http, ftp) – przesyłaj przez szyfrowane kanały HTTPS, FTPS, SFTP
- Jeśli jest to możliwe używaj wielostopniowej weryfikacji (np. hasło + kod sms lub hasło + token)
- Nie używaj linków do wejścia na wrażliwe strony. Zawsze sam wpisuj w przeglądarce adres strony banku czy innych ważnych systemów. (linki w wiadomościach mogą być i spreparowane i prowadzić do fałszywych stron banków)
- Nawet jeśli jesteś jedynym użytkownikiem komputera to zawsze stosuj hasło do logowania się do systemu i miej zaszyfrowany dysk/li>
- Nie trzymaj hasła do komputera na żółtej karteczce pod klawiaturą.
Bezpieczne przechowywanie haseł
No dobrze, wytyczne dotyczące bezpiecznego hasła są bardzo restrykcyjne. Można zapamiętać złożone hasło, ale problem się pojawia przy większej ilości miejsc logowania – jak sobie poradzić z tym?
Tu z pomocą przychodzi nam oprogramowanie, które w sposób bezpieczny będzie przechowywało nasze hasła – na przykład KeePass.

Program pomaga generować bezpieczne hasła i przechowuje je uporządkowane w bardzo dobrze zaszyfrowanym pliku bazy danych.
Pamiętaj by dostęp do KeePassa był zawsze wieloskładnikowy – skomplikowane hasło, które jako jedyne musisz zapamiętać zapamiętasz i dodatkowo plik-klucz.
Polecane materiały: