Co to jest AWS EC2?
EC2 to nazwa jednej z popularniejszych usług Amazona. Elastic Compute Cloud to wirtualne maszyny dostępne na życzenie w chmurze. Obrazy systemów występują pod akronimem AMI (Amazon Machine Images). Obecnie chyba dostępne są wszystkie systemy operacyjne istniejące na rynku.
Jakie są zalety korzystania z EC2?
- maszyna o dowolnych parametrach dostępna od ręki, na życzenie
- dowolny system operacyjny na życzenie
- maszyna o dowolnych parametrach dostępna od ręki, na życzenie
- płatność w zależności od parametrów i realnego wykorzystania
- skalowalności/rozbudowa na życzenie
Maszyny w ramach EC2 wykorzystywane mogą być do dowolnych celów. Najczęściej do hostowania stron WWW czy aplikacji web.
Tworzenie maszyny wirtualnej

- W Menu AWSa w sekcji Compute wybierz EC2 i dalej przycisk Lunch instance
- Zostaniesz przekierowany do formularza składającego się z kilku kroków.
- Choose Ami – tu wybieramy obraz systemu na podstawie którego będzie zbudowana nasza wirtualna maszyna. Część z nich jest darmowa.
- Choose an Instance Type – wy wybieramy parametry maszyny (pamięć procesor, przepustowość sieci, itp.) na jakiej będzie zbudowana nasza maszyna wirtualna. Te najprostsze mogą być darmowe.
- Configure Instance – tu z kolei ustawiamy szczegóły naszej instancji (ilość, sieć, role, zachowania, itp)
- Add Storage – tu ustawiamy parametry dysku, ewentualnie dokładamy kolejne dyski do naszej maszyny. Uważaj, bo nawet jeśli wybierzesz darmowa maszynę to dodatkowy dysk już może być płatny.
- Add Tags – opcjonalnie, dodajemy tagi (klucz-wartość) do maszyny, tak by było łatwiej nią zarządzać, na przykład w skryptach
- Configure Security Group – tu właściwie ustawiamy firewalla dla naszej maszyny
- Review – ostatni krok, strona podsumowująca wszystkie wybrane parametry naszej maszyny
- Klikamy Lunch i… prawie mamy już nasza maszynę bo tu zwykle pojawia się okienko dotyczące kluczy, niezbędnych do połączenia się z nasza maszyną.
- Wybieramy Create new key pair, nazywamy dowolnie klucz i klikamy Download aby pobrać plik .pem. Zapisujemy go w bezpiecznym miejscu na dysku lokalnym
- Na stronie Launch Status możemy poczytać o instalacji. Klikamy View instances by zobaczyć szczegóły naszej, już utworzonej maszyny wirtualnej.
- Teraz już możemy podłączyć się do naszej wirtualnej maszyny za pomocą dowolnego klienta SSH.
Na przykład w Puttym w pole Session wklejamy nasz Public IPv4 DNS (to znajdziemy w szczegółach naszej maszynki). Dalej w Conection/SSH/Auth wskazujemy nasz plik .pem wcześniej pobrany i kliknij Open.
Już jesteś w swojej wirtualnej maszynie.
Zamykanie maszyny wirtualnej
Zakończyłeś prace ze swoja maszyna wiec czas ja wyłączyć aby nie generować kosztów. w Tym celu zaznacz daną maszynę na liście i wybierz z menu Actions/Manage instante state, gdzie będziesz mieć do wyboru; Stop aby wyłączyć maszynę lub Terminate aby ją całkowicie usunąć.
Polecane książki:
