FreeNAS. Pierwsze uruchomienie.

Po uruchomieniu na serwerze systemu FreeNAS  w terminalu wyświetlane jest tekstowe menu Console Setup. W tym miejscu  możesz skonfigurować ustawienia sieci (IPv4 lub IPv6), VLAN, zmienić domyślne trasy,  ustawić sposób agregacji łączy.

Menu Console Setup w FreeNAS


Co ważne, domyślnie podczas uruchomienia systemu pobierany jest adres naszego z serwera DHCP i wyświetlany poniżej menu. A jeśli nie masz w ogóle podglądu do tego menu i adresu to możesz dostać się do interfejsu webowego w przeglądarce pod adresem http://freenas.local 

W menu Console Setup możesz też zmienić hasło konta root bez podawania wcześniejszego hasła. Tak więc uważaj, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do tego ekranu, ponieważ łatwo mogą przejąć kontrole nad systemem.
Możesz tu też przejść w tryb Shella  i wykonać polecenie wewnątrz systemu BSD. Aby wrócić z powrotem do menu po prostu wpisz exit.  Miej jednak na uwadze, że jedynie ustawienia sieci wprowadzone w menu konsoli lub w interfejsie  webowym są zapisywane trwale. Jeśli wprowadzisz ustawienia sieci przez CLI to zostaną utracone po restarcie serwera.

Dobrze, skoro mamy już nasz adres IP, uruchom przeglądarkę, zalecany jest Firefox i wpisz w polu adresu strony by zacząć nową przygodę z systemem FreeNAS.

Na koniec mała wskazówka. Jeśli  chcesz wywołać menu Console Setup  łącząc się z serwerem poprzez SSH to z poziomu konta root wywołaj  /etc/netcli 

Tags:, ,