FreeNAS. Procesy w systemie.

FreeNAS jest oparty o FreeBSD tak więc jest stabilnym i wydajnym systemem. Wszystkie ustawienia i modyfikacje powinny być dokonywane przez opcje w webowym menu i w zdecydowanej większości zastosowań serwera NAS jest to w pełni wystarczające. Jednak może się czasem zdarzyć, że trzeba sprawdzić głębiej i dokładniej co się w systemie dzieje  “pod maską”. Dlatego i tu twórcy nas nie ograniczają i dają takie możliwości już z poziomu przeglądarki.  

Display System Processes – na tej stronie działa polecenie “top” znane z systemów *unixowych, wyświetlające na żywo pracujące procesy w systemie i ich statystyki. Może to szczególnie pomóc znaleźć przyczynę problemu gdy wydajność naszego serwera niespodziewanie spadnie. Niestety, nie działa tu sortowanie danych według naszych kryteriów, jak w standardowym poleceniu, aby mieć tu więcej opcji, należy użyć shella i odpalić ręcznie top.

Shell – tu domyślnie jest wykorzystywana popularna powłoka ZSH. Jednak jeśli preferujemy inną powłokę to możemy ją zmienić dla każdego użytkownika w jego ustawieniach konta (Accons/Users/edit). Dla przypomnienia, typ aktualnie wykorzystywanej powłoki można sprawdzić wydając w shellu polecenie echo$0 W naszym webowym terminalu działają też podstawowe klawisze wspomagające pracę z shellem – strzałka w górę/w dół aby powrócić do polecenia w historii czy Tab aby zakończyć polecenie, itp.
Autorzy freenasa zalecają przeglądarkę Firefox a nie Chrome, w której to ponoć nie wszystkie elementy shella poprawnie są rysowane. Jednak ja nie zauważyłem żadnych problemów pracując z shellem pod przeglądarką od google’a. Co ciekawe, Midnight Commander jest poprawnie rysowany w Chromie a w FF trochę łamie się układ okna. Ot, ciekawostka.
Dzięki shellowi uzyskujemy również do kilku reinstalowanych narzędzi które mogą nam pomóc w rozwiązywaniu problemów (troubleshooting) czy sprawdzaniu wydajności rozwiązania . 

Command Line Utilities:
Iperf – narzędzie mierzy wydajność łącza na protokołach TCP i UDP
Netperf: narzędzie badające wydajność sieciowa 
Ozone: narzędzie sprawdzania wydajności systemu plików 
arcstat: używane do zbierania statystyk  ZFS ARC
tw_cli:_ narzędzie do moniktorowania kontrolerow 3ware RAID 
MegaCli: do konfigurowania i zarządzania kontrolerów RAID Broadcom MegaRAID SAS 
freenas-debug: narzędzie do debugowania 
tmux: multiplekser terminalowy – pozwala uruchomić wiele sesji a terminal Dmidecode: zwraca informacje o systemie reports Midnight Commander – znany shellowy manager plików

Wszystkie te narzędzia służą do bardziej zaawansowanej konfiguracji systemu, tak więc nie powinny być używane w typowych sytuacjach korzystania z  serwera NAS. Należy podejść z ostrożnością do narzędzie shellowych a i głębsza znajomość systemu FreeBSD będzie tu bardzo przydatna. 

Tags:, ,