FreeNAS. Ustawienia magazynów.

Sekcja Storage to sedno każdego systemu NAS. To tu określane jest jak będzie wyglądać magazyn pamięci, gdzie będzie przechowywany, z jaką wydajnością i z jakimi poziomem bezpieczeństwa ma działać. Poznajmy więc co oferuje ta sekcja.

Pools – w tym miejscu tworzymy i zarządzamy pulami ZFS, zbiorami  dataset, czy dyskami wirtualnymi zvol. To tu projektujesz poziom redundancji i przydzielasz dyski więc warto zastanowić się jakiego poziomy wydajności i bezpieczeństwa potrzebujesz biorąc pod uwagę dostępne zasoby dyskowe. Warto tu skorzystać z podpowiedzi systemu Suggested layout chyba ze w pełni jesteśmy świadomi wad i zalet własnego ustawienia macierzy dyskowej.

Snapshots – w tym miejscu manualnie zarządzamy migawkami danych. Możemy tworzyć, przywracać, klonować czy kasować snapshoty. Wielkość migawki zależy od ilości wprowadzonych zmian. Tak więc jeśli na danym dysku zmieniony tylko jeden megabajt danych to rozmiar snapshota będzie miał około jednego megabajta. Jeśli nie chcesz tworzyć ręcznie migawek, możesz zautomatyzować ten proces w sekcji Tasks/Periodic Snapshot Tasks.

VMware-Snapshots – tu z kolei zarząd snapshotami maszyn wirtualnych jeśli nasz serwer jest wykorzystywany jako magazyn maszyn VMware.

Disks – w tym miejscu zarządzamy fizycznymi dyskami twardymi. Tu możemy też odczytać przydatne podstawowe informacje odnośnie zanotowanych dysków w serwerze NAS. Mamy też kilka opcja dotyczący zarządzania zasilaniem (APM), system monitorowania i powiadamiania o błędach działania (S.M.A.R.T.) czy wyciszenia (AAM). Z tego poziomu tez możemy wyczyścić dysk w bezpieczny sposób.

Import Disk – opcja ta jest wykorzystywana do jednorazowego importu danych z dysku do datasetu. Obsługiwane są dyski z systemem plików UFS, FAT, NTFS (Windows), i EXT2. W przypadku  EXT3 i EXT4 należy użyć zewnętrznych narzędzi.

FreeNAS korzysta z nowoczesnego systemu plików ZFS. Wkrótce przyjrzymy mu się dokładniej.

Tags: