FreeNAS. Ustawienia sieciowe

Czas na jedną z najważniejszych sekcji przy wstępnej konfiguracji dla urządzenia pracującego w sieci. W sekcji Network, określamy w jakiej sieci znajduje się nasz serwer, którędy będzie odbywał się ruch, z jaką przepustowością. Również te ustawienia mają wpływ na bezpieczeństwo serwera i naszych danych.

FreeNAS – Ustawienia sieci

Global Configuration – tu ustawiamy podstawowe parametry sieciowe. Takie jak:  nazwę hosta, adres bramy, adres serwera nazwa, domenę, itp.

Interfaces – tu z kolei zarządzamy zarządzamy naszymi interfejsami sieciowymi (kartami sieciowymi). W tym miejscu określamy jeden z najważniejszych parametrów sieci czyli adres IP serwera FreeNAS.

Link Aggregations – w przypadku posiadania przynajmniej dwóch interfejsów sieciowych możemy skorzystać z agregacji łącz sieciowych. Funkcjonalność ta daje wyższą przepustowość (dane są przesyłane na raz przez parę łączy) i większą niezawodność (w przypadku awarii jednego interfejsu, drugi nadal pracuje).

Network Summary – strona z podsumowaniem ustawień sieciowych.

Static Routes – tu z kolei możemy określić statyczna trasę dla ruchu w sieci.

VLANs – jeśli wykorzystujemy wirtualne sieci lokalne to w tym miejscu możemy ustawić odpowiedni VLAN dla naszego serwera NAS.

Miej na uwadze, że błędne ustawienie w sekcji Network może spowodować utratę dostępu do urządzenia i jego konfiguracji wiec ostrożnie ze wszystkimi zmianami. Zaplanuj dwa razy nim wprowadzisz nowe ustawienia w konfiguracji sieciowej.

Tags: