Goście i gospodarz wirtualizacji
Zaczynając przygodę z wirtualizacja na pewno spotkasz się z pojęciami gość i gospodarz. Te dwa pojęcia pojawiają się w kontekście wirtualizacji w każdym rozwiązaniu, dlatego ważne jest aby wiedzieć czym różnią się te dwa rodzaje systemów operacyjnych. Poznajemy więc głównych uczestników imprezy z wirtualizacją.
Gość (Guest)
Zacznijmy od szanownego gościa (guest operating system) – jest to system operacyjny uruchomiony już w obrębie maszyny wirtualnej. Może to być system całkowicie inny system operacyjny, w dowolnej wersji ale zgodny z architekturą procesora fizycznego w maszynie gospodarza (na przykład x86 lub x64). Oznacza to, że możemy uruchomić jako gościa system Linux na systemie gospodarza Windows. Oczywiście jeden gospodarz może obsłużyć wielu gości a jedynym ograniczeniem są zasoby sprzętowe.
Gospodarz (Host)
Jest to system zainstalowany i uruchomiony bezpośrednio na fizycznym sprzęcie serwera czy komputera i zawierający oprogramowanie wirtualizacyjne. W odniesieniu do tej warstwy oprogramowania też często używane jest określenie Hipernadzorca lub Hiperwizor (Hypervisor). Z kolei te podzielone jest na dwa typy:
- Hipernadzorca typu 1: system-oprogramowanie serwerowe przygotowane tylko pod kątem wirtualizacji (np. Citrix Hypervisor, VMware ESX Server)
- Hipernadzorca typu 2: system operacyjny z zainstalowanym dodatkowo oprogramowaniem do wirtualizacji (np. Windows 10 + Virtualbox, Windows Server + Hyper-V)

Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest dla Ciebie.