Instalacja Apache na Windows

Dla Apache HTTP Server naturalnym środowiskiem jest Linux i do komercyjnych,  produkcyjnych środowisk właśnie szczególnie ten system jest zalecany. Jednak już od jakiegoś czasu, właściwie od wersji 2.2, Apacz sprawnie działa i na systemach z rodziny Windows. Tu środowiska mogą być spokojnie wykorzystywane do nauki, testów a jak ktoś chce to i do produkcji również.

Teraz w trzech punktach zobaczysz jak łatwo zainstalować Apacza pod Windowsem.

 1. Wejdź na stronę domową projektu https://httpd.apache.org/ dalej, po lewej  stronie do sekcji download. Tu zauważysz, że sam projekt dostarcza kody źródłowe, jednak my chcemy skompilowane i gotową do użycia paczkę z Apaczem, a więc w tym przypadku musimy  pobrać taką paczkę od jednego ze wskazanych zewnętrznych dostawców oprogramowania. Ja polecam The Apache Haus lub Apache Lounge.
  Możesz też skorzystać z gotowego pakietu LAMP (Linux, Apache, MySQL/MariaDB, PHP) ale to materiał na inny artykuł.
 2. Po pobraniu archiwum, należy go rozpakować i umieszczamy katalog Apache24 bezpośrednio na dysku C. Nie ma tu instalatora. Możemy właściwie umieścić katalog programu w dowolnym miejscu na dysku, jednak wtedy należy pamiętać jeszcze o tym, aby poprawić ścieżkę (dowolnym edytorem tekstu) w pliku C:\Apache24\conf\httpd.conf ponieważ dla parametru SRVROOT jest domyślnie ustawiona na  C:\Apache24 
 3. Teraz już tylko uruchom plik httpd.exe z katalogu bin programu (dwuklik lub z linii poleceń). Jeśli pojawi się monit zapory Windows to potwierdź wyjątek, aby Apacz mógł bez problemów pracować. Otwórz przeglądarke, wejdź na adres localhosta, czyli http://127.0.0.1 i jeśli widzisz 
  It works!
  To znaczy, że udało Ci się poprawnie zainstalować i uruchomić serwera Apache.
  Domyślna strona jest uruchamiana z pliku C:\Apache24\htdocs\index.html

Apache jako usługa w Windows

Teraz aby ustawić Apache jako usługę, tak aby uruchomił się automatycznie ze startem systemu – uruchom linie poleceń jako Administrator i wydaj polecenie:

C:\Apache24\bin\httpd.exe -k install

Pamietaj, że aby to polecenie działało poprawnie, Apacz nie może być uruchomiony w danym momencie. 

Przechodząc do serwisów Windowsa (services.msc) możesz sprawdzić status usługi Apache, aby uruchomić ponownie lub zatrzymać.

Polecane książki:

Apache2 Apache2
Tags: