Instalacja Dockera

dokcer w pigułceDocker wspiera wszystkie popularne systemy operacyjne i usługi chmurowe. W tym artykule podpowiem, jak zainstalować Dockera dla systemu Windows i Linux.

Docker na Windows

Wymagania  to przede wszystkim system w architekturze 64-bitowej i Windows 7. Wersja dla systemów Microsoftu korzysta z dodatkowej warstwy – maszyny wirtualnej na której będzie działać host – system linux. Natomiast Docker dla samego Linuksa nie potrzebuje takiej warstwy.

Wersje dla Windows korzystają z wirtualizacji VirtualBox (Docker Toolbox) lub Hyper-V (Docker CE)

Domyślnie instalowane są następujące składkiniki: Docker Engine, Docker CLI client, Docker Compose i Docker Machine.

Maszyna na której odpalamy Dokera musi mieć włączoną opcję wirtualizacji w BIOS/UEFI.

Instalacja Docker Community Edition for Windows

Docker CE for Windows to natywna aplikacja przeznaczona dla Windows 10 w wersji Professional lub Enterprise , używa wirtualizacji Hyper-V . Umożliwia uruchamianie kontenerów dla Windowsa i dla Linuksa.

Aby pobrać Windows CE należy zarejestrować i zalogować się na Docker Store  Uruchom pobrany program instalacyjny. Cały proces instalacji przebiega automatycznie. Na koniec pojawia się ikonka wieloryba w obszarze powiadomień na pasku po prawej stronie. Uruchom ponownie system.

Odpalamy. Kliknij ikonkę Dockera na pulpicie, powinna pojawić się ikonka w obszarze powiadomień. Teraz uruchom PowerShella lub linie poleceń (CMD) i już możesz wydawać polecenia dokerowi. Sprawdź czy docker został poprawnie zainstalowany i uruchomiony wydając polecenie

docker version

docker powershell

Instalacja Docker Toolbox

Ta wersja jest przeznaczona dla Windows w wersji od 7 lub 10 Home, korzysta z wirtualizacji opartej na Virtualbox. Ze strony docker.com/toolbox pobieramy instalator, uruchamiamy go, opcje możemy pozostawić bez zmian. Po instalacji klikamy na skrót Docker Quickstart Terminal i z tego poziomu już możemy wydawać polecenia dla dockera. (Docker Quickstart Terminal korzysta z linuksowego basha).

Polecenie

docker –version

powinno zwrócić zainstalowaną wersje.

Rozwiązywanie problemów

Docker Toolbox można tez zainstalować na Windows z usługą Hyper-V. Problem pojawia się gdy próbujemy uruchomić linie poleceń Docker Quickstart Terminal – zwraca błąd
This computer is running Hyper-V. VirtualBox won’t boot a 64bits VM when Hyper-V is activated. Either use Hyper-V as a driver, or disable the Hyper-V hypervisor.
W tej sytuacji można wyłączyć Hyper-V w BIOS lub lekko zmodyfikować skrypt uruchomieniowy by nie sprawdzał obecności wirtualizatora Hyper-V.
Otwórz do edycji plik C:\Program Files\Docker Toolbox\start.sh na przykład za pomocą notepad++ . Znajdź linie

"${DOCKERMACHINE}" create -d virtualbox $PROXYENV "${VM}"

I zastąp ją linią

"${DOCKERMACHINE}" create -d virtualbox --virtualbox-no-vtx-check $PROXYENV "${VM}"

Zapisz plik i uruchom Docker Quickstart Terminal

Instalacja Dockera na Linux (Ubuntu)

W przypadku Linuksa sprawa jest o tyle prostsza, że nie potrzebna jest dodatkowa warstwa wirtualizacji jak w przypadku Dockera dla Windows. Wszystko odbywa się bezpośrednio na systemie.

Odpal shella i wydaj polecenie

sudo apt-get -y update

By zaktualizować pakiety a potem

sudo apt-get install docker.io

By zainstalować dockera. Na koniec wydaj polecenie

 sudo service docker start

by uruchomić dockera

Zapoznaj się z artykułem Docker w pigułce i utwórz swój pierwszy kontener.

Polecana literatura:

Tags: