Instalacja Dockera na Windows
Docker wspiera wszystkie popularne systemy operacyjne i usługi chmurowe. W tym artykule podpowiem, jak zainstalować Dockera dla systemu Windows.
Docker głęboko korzysta z funkcjonalności systemu Linux – namespaces, kernel. Dlatego do działania Dockera pod Windowsem potrzebujemy dodatkową warstwę w postaci samego Linuxa. Tu mamy dwa rozwiązania: Docker Desktop, które tak na prawdę, pod spodem dodatkowo odpala Linuxa poprzez WSL lub Hyper-V albo po prostu maszyna wirtualna Virtualboxa z Linuxem (na przykład Ubuntu) a na niej zainstalowany Docker Engine.
Docker Desktop
Docker Desktop wymaga aktualnego systemu Windows 10 lub 11. Do tego włączonej wirtualizacji w BIOS. A im więcej pamięci RAM i CPU tym bardziej komfortowo będzie nam się pracować, tak jak w przypadku każdego oprogramowania wykorzystującego zasoby.
Warto dodać, że Docker Deskop z WSL działa na wersji Home, natomiast Docker Desktop z Hyper-V działa na wersji Pro, Education lub Enterprise.
Póki co jest to produkt darmowy do użytku prywatnego i nawet małych firm, a dla dużych oczywiście płatny. Szczegóły w w dokumentacji o licencjonowaniu.
Przejdź na stronę Docker.com i po prostu pobierz polik instalacyjny (Download Docker Desktop). Uruchom go i jeśli pierwszy raz będziesz przechodzić przez ten proces to jeszcze należny pobrać maszynę WSL ze sklepu Microsoft, po prostu postępuj zgonie z instrukcjami instalatora a po kilku chwilach Docker Desktop pojawi się w twoim menu start.
Osobiście preferuję rozwiązanie oparte o maszynę Virtualboxa z Ubuntu a na nim czysty Docker Engine. Choć z drugiej strony do celów edukacyjnych czy laboratoryjno-testowych Docker Desktop na Windows też się bardzo dobrze sprawdza.
A poniżej stary artykuł który dotyczył starego poprzedniego rozwiązania w przypadku Docker dla Windows.
Docker na Windows
Wymagania to przede wszystkim system w architekturze 64-bitowej i Windows 7. Wersja dla systemów Microsoftu korzysta z dodatkowej warstwy – maszyny wirtualnej na której będzie działać host – system linux. Natomiast Docker dla samego Linuksa nie potrzebuje takiej warstwy.
Wersje dla Windows korzystają z wirtualizacji VirtualBox (Docker Toolbox) lub Hyper-V (Docker CE)
Domyślnie instalowane są następujące składkiniki: Docker Engine, Docker CLI client, Docker Compose i Docker Machine.
Maszyna na której odpalamy Dokera musi mieć włączoną opcję wirtualizacji w BIOS/UEFI.
Instalacja Docker Community Edition for Windows
Docker CE for Windows to natywna aplikacja przeznaczona dla Windows 10 w wersji Professional lub Enterprise , używa wirtualizacji Hyper-V . Umożliwia uruchamianie kontenerów dla Windowsa i dla Linuksa.
Aby pobrać Windows CE należy zarejestrować i zalogować się na Docker Store Uruchom pobrany program instalacyjny. Cały proces instalacji przebiega automatycznie. Na koniec pojawia się ikonka wieloryba w obszarze powiadomień na pasku po prawej stronie. Uruchom ponownie system.
Odpalamy. Kliknij ikonkę Dockera na pulpicie, powinna pojawić się ikonka w obszarze powiadomień. Teraz uruchom PowerShella lub linie poleceń (CMD) i już możesz wydawać polecenia dokerowi. Sprawdź czy docker został poprawnie zainstalowany i uruchomiony wydając polecenie
docker versio
Instalacja Docker Toolbox
Ta wersja jest przeznaczona dla Windows w wersji od 7 lub 10 Home, korzysta z wirtualizacji opartej na Virtualbox. Ze strony docker.com/toolbox pobieramy instalator, uruchamiamy go, opcje możemy pozostawić bez zmian. Po instalacji klikamy na skrót Docker Quickstart Terminal i z tego poziomu już możemy wydawać polecenia dla dockera. (Docker Quickstart Terminal korzysta z linuksowego basha).
Polecenie
docker –version
powinno zwrócić zainstalowaną wersje.
Rozwiązywanie problemów
Docker Toolbox można tez zainstalować na Windows z usługą Hyper-V. Problem pojawia się gdy próbujemy uruchomić linie poleceń Docker Quickstart Terminal – zwraca błąd
This computer is running Hyper-V. VirtualBox won’t boot a 64bits VM when Hyper-V is activated. Either use Hyper-V as a driver, or disable the Hyper-V hypervisor.
W tej sytuacji można wyłączyć Hyper-V w BIOS lub lekko zmodyfikować skrypt uruchomieniowy by nie sprawdzał obecności wirtualizatora Hyper-V.
Otwórz do edycji plik C:\Program Files\Docker Toolbox\start.sh na przykład za pomocą notepad++ . Znajdź linie
"${DOCKERMACHINE}" create -d virtualbox $PROXYENV "${VM}"
I zastąp ją linią
"${DOCKERMACHINE}" create -d virtualbox --virtualbox-no-vtx-check $PROXYENV "${VM}"
Zapisz plik i uruchom Docker Quickstart Terminal
Polecana literatura: