Instalacja Virtualbox pod systemem Windows

Instalacja Virtualbox pod system Windows jest banalnie prosta. Jednak warto jeszcze na początku wspomnieć o wymaganiach sprzętowych. Virtualbox nie ma szczególnych wymagań by się uruchomić – wystarczy przeciętny współczesny PC na którym działa Windows 7. Jednak tak naprawdę PC musi posiadać odpowiednie zasoby  aby uruchomić wirtualne maszyny. Tak wiec im więcej rdzeni procesora, pamięci RAM i przestrzeni dyskowej tym lepiej. 

Przejdźmy razem przez  proces instalacji.

  1. Odwiedź oficjalną stronę programu www.virtualbox.org dalej do sekcji Download. Znajdziesz tam VirtualBox platform packages i kliknij Windows hosts aby pobrać paczkę do instalacji. Zapisz w dowolnym miejscu na dysku. 
  2. Dwuklik na pobranej paczce (np. VirtualBox-6.1.16-140961-Win.exe)  i rozpoczynamy proces instalacji. W jednym z pierwszych kroków będzie pytanie o składniki, które chcesz zainstalować: wsparcie dla USB, dodatkowe sterowniki sieci, dodatki dla Pythona.  Domyślnie wszystkie te składniki są wybrane i nie ma powodu by coś zmienić to więc klikamy Dalej/Next.
  3. Kolejny krok pyta nas czy utworzyć skróty i powiązać rozszerzenie vdi z virtualboxem. Tu też spokojnie możemy się zgodzić na proponowane ustawienia i idziemy Dalej/Next.
  4. W następnym kroku instalator ostrzeże nas, że teraz będzie instalował składniki sieciowe w naszym systemie, co może spowodować że na chwilę rozłączy nam internet/sieć na komputerze. Świadomi tego przechodzimy dalej klikając Tak/Yes. A w następnym oknie już Install. 
  5. Teraz zabezpieczenia systemu Windows pytają nas czy pozwalamy wprowadzić zmiany na komputerze. Zgadamy się.     
  6. Pasek postępu instalacji szybko dojdzie do końca i w ostatnim okienku mamy już tylko pytanie czy uruchomić Virtualboxa. Klikamy Zakończ/Finish.
  7. Pozostał nam jeszcze jeden krok. Opcjonalny ale bardzo przydatny. Instalacja paczki rozszerzeń – Oracle VM VirtualBox Extension Pack. Instalkę znajdziesz też w sekcji Download na oficjalnej stronie. Po ściągnięciu wystarczy dwuklik paczka automatycznie się zainstaluje. Jednak tu miej na uwadze ze ta paczka jest na licencji PUEL a nie GPLv2 jak Virtualbox.

Brawo! Właśnie zainstalowałeś Virtualboxa na swoim komputerze. Teraz możesz rozpocząć przygodę z wirtualizacją.

Pamiętaj, że do pełnego, optymalnego działania Virtualboxa zalecane jest też zainstalować dodatków gościa (Guest Additions) na każdej wirtualnej maszynie.

Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest dla Ciebie.