Jak narysować topologie połączeń w domenie

Microsoft Active Directory Topology Diagrammer  to darmowe narzędzie, które umożliwia automatyczne generowanie diagramów struktury Actve Directory i topologii serwerów Exchange bedących w naszej sieci.

Microsoft Active Directory Topology Diagrammer

Program generuję diagramy w postaci projektów Visio. Do przeglądania wyników wystaczy Visio Viewer, natomiast jeżeli chcemy je poźniej edytować to niezbędny będzie pełna wersja programu Visio. Jeśli nasza sieć jest dość rozbudowana to automatycznie wygenerowany diagram bywa mało czytelny, wtedy  edycja w MS Visio okazuję się konieczna.  Diagramy mogą zawierać struktury domen, site’ów, OU, DFS-R, połączenia, itd.
Niestety program nie generuje na żywo a to oznacza że po dodaniu bądź odjęciu opcji/elementów trzeba od nowa odpytać naszą sieć i wygenerować całkiem nowy diagram.


Program generuje wszystko to, co administrator domeny wiedzieć i widzieć powinien. Polecam każdemu kto chce spojrzeć na swoje domeny i połączenia w graficzny sposób – dostarcza to wiele ciekawych informacji i materiałów do analizy.

Program do pobrania stąd.