Kiedy nie warto decydować się na pracę zdalną

Praca zdalna jeszcze to świeża forma świadczenia pracy na rynku polskim. Jednak dla wielu wydaje się być wyjątkowo atrakcyjnym sposobem na zatrudnienie. To fakt, praca zdalna ma wiele zalet. Jednak w tym artykule  przedstawię 8 powodów dla których praca zdalna nie jest dobra opcja dla Ciebie.

1. To twoja pierwsza praca lub zadania, które będziesz wykonywać są całkowicie nowe, wdrażasz się dopiero

W takie sytuacji będziesz na pewno potrzebować wsparcia ze strony kolegów z dłuższym stażem. Miej na uwadze, że o wiele trudniej jest uzyskać pomoc gdy jesteś pracownikiem online ponieważ wtedy koledzy muszą poświęcić całą uwagę na kanał komunikacji z Tobą. A nie zawsze jest na to czas w codziennym natłoku obowiązków. Dużo łatwiej jest podpytać przy okazji gdy kolega siedzi przy biurku obok. Wdrożenie czy start w pracy po przez prace zdalna są o wiele trudniejszy.

2. Nie jesteś odpowiednio przygotowany technicznie

Oczywiście musisz posiadać odpowiedni sprzęt do pracy. Często sam pracodawca dostarcza laptopa ale dostęp do internetu już nie zawsze. Dlatego też w twojej gestii jest posiadać dobry dostęp do internetu z, co ważne, łączem zapasowym. Klienta nie będzie obchodziło że wasz dostawca internetu zawiódł i dlatego wywaliło nas z sesji lub nie było na “callu”. Pracodawca może wyciągać różne konsekwencje za niewywiązanie się z obowiązków pracy w takiej sytuacji Dziś posiadanie tak zwanego szerokopasmowego stałego łącza plus łącze zapasowe na nielimitowanym LTE to jest podstawa jeśli myślimy o pracy zdalnej.

3. W domu nie masz warunków do pracy

Praca zdalna wymaga odpowiednich warunków w domu. Oznacza to, ze oprócz sprzętu musisz mieć takie warunki w domu tak by nikt  i nic nie przeszkadzało w podczas pracy. Zauważyłem, że często pracownicy przychodzą do biura tylko po to by popracować w spokoju, którego nie maja w domu.

4. Lubisz kontakt z ludźmi

Uwielbiasz kontakt z ludźmi. Nie wyobrażasz sobie dnia, że nikogo nie spotkasz w kuchni by porozmawiać o wczorajszym meczu czy aktualnej sytuacji w projekcie. A poza tym wyjątkowo cenisz darmowa kawę z ekspresu i pączki w słodkie czwartki czy piątki. Pracując zdalne rezygnujesz z tych atrakcji.

5. Masz tendencje do tycia

Praca w domu zdecydowanie ograniczy  twój ruch. Chociażby codzienne wstawanie, szykowanie się do pracy, zwykle w pośpiechu, droga do pracy, nie ważne czy jeździsz komunikacja miejska  czy samochodem to zawsze jest jakaś forma aktywności fizycznej. Jeżeli nie ćwiczysz dodatkowo regularnie po pracy na multisporta to bez wątpienia przytyjesz parę ładnychkilogramów pracując do domu. Zapuścisz też brodę.

6. Jesteś pracoholikiem lub wyjątkowo lubisz swoja pracę

Nieświadomie możesz wpaść w pułapkę, kiedy w pewnym momencie będzie pracował za darmo. Normalnie będziesz mieć płacone za 8h pracy dziennie ale z własnej decyzji zdecydujesz się pracować dłużej bo chcesz ambitnie dokończyć pewne zdanie lub zainteresowało dane zagadnienie i chętnie posiedzisz nad nim jeszcze trochę… W praktyce oznacza to, że co raz częściej będziesz pracować po kilkanaście godzin dziennie, gdzie część będzie za darmo. Tak działa uzależnienie od pracy z domu.

7. Nie potrafisz sam się skupić, zmobilizować do pracy

Jeśli trudno Ci się skopić na pracy gdy szef nie patrzy. Rozprasza wszystko dookoła – domownicy, serwisy społecznościowe, koty w internetach czy gołąb Bartek na balkonie. W takiej sytuacji lepiej pójść do  biura. Pamiętaj, pracując zdalnie nie jesteś rozliczany z czasu pracy a raczej z efektów tejże pracy.

8. Gdy pracodawca/klient/zleceniodawca nie ufa ludziom

Może się zdarzyć ze pracodawca oferuje prace zdalną Jednak opcja nie  wynika z elastyczności współpracy a tylko z przesadnych oszczędności na biurze, sprzęcie, czy rachunkach za prąd. Wtedy też się zdarza,  że przychodzą mu dziwne pomysły do jak przesadnie dokładnie raportowanie każdej godziny z dokładnością co do minuty. Trzeba wtedy notować, każde odejście od komputera, jak wyjście do toalety na 5 minut. Instalacja (czasem bez wiedzy pracownika) oprogramowania monitorującego aktywność na komputerze, liczące czas na spędzony na konkretnych stronach i aplikacjach, liczące opóźnienie wpisywania znaków czy ruchów kursorem myszki na ekranie. Chociaż chyba najważniejszą oznaką braku zaufania do pracowników zdalnych jest pomysł instalowania kamerek internetowych w ich domach… Tego typu pomysłów może być więcej i to jest jest znak, że należy koniecznie zmienić formę współpracy lub po prostu zmienić pracodawcę. Choć wcześniej należy też się zastanowić skąd wynika ten brak zaufania do nas…


Podsumowując. Jeśli któraś z opisanych sytuacji jest Ci znajoma to powinieneś jeszcze raz dobrze przemyśleć  czy faktycznie praca zdalna jest to odpowiednia forma pracy dla Ciebie. A nawet gdy nie widzisz żadnych przeciwwskazań aby pracować zdalnie to zawsze warto co jakiś czas  wrócić do biura i tam pracować, wśród ludzi. Dobre zmiany najlepiej rozwijają.