Konwersja fizycznego dysku systemu Windows do dysku wirtualnego.

Wirtualizacja fizycznych maszyn to dobry pomysł. Dzięki temu, można  optymalniej wykorzystać zasoby sprzętowe serwerów. Po drugie, podniesiesz bezpieczeństwo na wypadek awarii sprzętu –  poprzez eliminacje starszych sprzętów gdzie nieprodukowane elementy mogą być trudno dostępne i drogie. Po trzecie, zabezpieczysz dane i systemy dzięki łatwiejszemu procesowi backupu. Zalet jest na pewno więcej jednak te występują najczęściej jako argumenty za wirtualizacją.

Choć na początku temat może wydawać się trudny, to, jak się zaraz okaże, dość  łatwo zwirtualizować fizyczną maszynę z systemem Windows. Wystarczy przekonwertować dysk fizyczny do dysku wirtualnego, a pomoże nam w tym małe narzędzie, o wiele mówiącej nazwie disk2vhd, zawarte w pakiecie SysInternals.

  1. Pobierz narzędzie dysk2vhd a następnie wypakuj w dowolnym miejscu
  2. Uruchom program. Ustaw ścieżkę zapisu pliku vhd, wybierz dyski do konwersji i kliknij Create. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać na zakończenie konwersji.
  3. Uruchom swoje ulubione oprogramowanie do wirtualizacji i utwórz nowa maszynę o konfiguracji zbliżonej do sprzętu którego dysku zostały przekonwertowane W punkcie gdzie konfigurujesz dysk wirtualnej maszyny, po prostu wskaż wcześniej utworzony plik vhd.

Gotowe. Tyle naprawdę wystarczy wystarczy aby zwirtualizować masze z systemem Windows. Pamiętaj by sprawdzić czy twoja licencja systemu dopuszcza możliwość korzystania w formie zwirtualizowanej.
Opcjonalnie, dzięki oprogramowaniu Virtualbox możesz przekonwertować format wirtualnego dysku (z vhd do vdi). 


Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.