Pytania HR na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowy z HR

Każda rozmowa kwalifikacyjną zawiera tak zwaną część HR. Zwykle jest prowadzona przez miłą, nie-techniczną Panią z działu rekrutacji czy kadr  i sprawdza nasze umiejętności i kompetencje miękkie, w nomenklaturze soft-skills. Ta część rekrutacji jest równie ważna jak rozmowa techniczna, która to z kolei sprawdza naszą wiedzę i doświadczenie (hard-skills). Część HR-owa ma za zadanie sprawdzić twoje umiejętności interpersonalne, czyli jak wygląda nasz poziom komunikacji ze światem zewnętrznym. To bardzo ważny element. Same kompetencje techniczne dziś są już niewystarczające. Jeśli jesteś ekspertem w danej technologii to równie ważne jest by komunikować się w zespole z innymi ludźmi. Dzisiaj firmy IT coraz bardziej stawiają na osoby które pomogą zbudować zgrany zespół bo są świadome tego, że wtedy najlepiej organizacja osiąga najlepsze wyniki.
Tłumaczenie “nie po to poszedłem na informatykę, żeby teraz rozmawiać z ludźmi…” nie podniesie twoich szans na pracę.  Generalnie HR ma sprawdzić jakim jesteś człowiekiem, jak radzisz sobie ze stresem, czy lubisz swoja pracę, czy masz ochotę się rozwijać czy po prostu pasujesz do danego miejsca pracy czy zespołu. Rekruter stara się odczytać Ciebie jako człowieka, za pomocą wiedzy. psychologii, intuicji i pytań…

Pytania HR

Podczas rozmowy z rekruterką lub rekruterem zadawane są różne pytania. Jednak można wyszczególnić kilka, które z duża dozą prawdopodobieństwa padną w tej lub podobnej formie

  • Gdzie widzisz się za 3/5/10 lat?
  • Opowiedz o swoim największym sukcesie (zawodowym)
  • Opowiedz o swojej największej porażce zawodowej
  • Wymień swoje 3 wady/3 zalety
  • Jak wygląda twój typowy dzień w dotychczasowej pracy?
  • Jaki jest idealny szef?
  • Co wiesz o naszej firmie?
  • Dlaczego chcesz tu pracować?
  • Dlaczego zakończyłeś współprace z poprzednia firmą?
  • Jak byś zareagował w sytuacje gdy <tu kłopotliwa sytuacja jaka może wyniknąć na danym stanowisku>?

Zdarza się, że osoba z HR przeprowadza telefonicznie wstępną rozmowę techniczną zadając pytania z kartki. Odpowiedzi poprawne ma również na kartce i tu trzeba odpowiedzieć  dokładnie  tak jak autor tych pytań odpowiedział. Krótko i na temat. Polemika tu zwykle nie ma sensu.
Cała rozmowa może być przeprowadzona w języku polskim, jak i angielskim. Często też pada prośba „opowiedz mi o swoim hobby po angielsku”. Rozmowa w języku obcym zwykle jest prowadzoną  do momentu uzyskania satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie; czy kandydat potrafi się komunikować w języku angielskim.
Do HR-owej części procesu rekrutacyjnego należy się na prawdę dobrze przygotować, nie wolno bagatelizować tej części, ponieważ ten etap zwykle bywa pierwszym i decyduje czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Powodzenia!