Nowa bateria w starym laptopie

Mam starego laptopa HP 650, który już wiele ze mną przeszedł ale nadal dobrze jeszcze mi służy i lubię  na nim pracować. Dodatkowo, trochę go odmłodziłem, zmieniając procesor, dokładając więcej pamięci RAM i wymieniając dysk na SSD. Tak by jeszcze pracowało się w miarę komfortowo na leciwym już sprzęcie. Jednak z czasem jeden szczegół zaczął mnie męczyć –  szukanie i podłączenie ładowarki, gdy chciałem tylko na chwile na nim popracować. Po prostu oryginalna bateria trzymała już coraz krócej. A ja potrzebowałem tylko godzinę na baterii, tak na krótką sesję pracy czy rozrywki. Pomyślałem więc, że skoro laptop przeszedł już spory upgrade to pora wymienić w nim też i baterię. 

Baterii do laptopów na rynku mamy sporo do wyboru. Zdecydowałem się na Green Cell ponieważ baterie tej marki mają dobre opinie, a i podobała mi się strona internetowa producenta. Co ciekawe, do mojego modelu laptopa miałem do wyboru aż 5 rodzajów baterii różniących się pojemnością czy zastosowanymi ogniwami – 4400 mAh, 5200 mAh, 6600 mAh, 6800 mAh, 8800 mAh.

Wybrałem pojemność 6600 mAh, nie najwyższą, ponieważ ta jest już fizycznie większą baterią i wystaje z laptopa, a wolałem mieć baterie ładnie wkomponowana w obudowę.
Baterie o wyższej pojemności należą do serii Ultra. Na stronie producenta można wyczytać, że ta seria używa ogniw litowo-jonowych firmy Panasonic i może osiągnąć o połowę dłuższy czas pracy niż oryginalna bateria.

Faktycznie, po sformatowaniu nowej baterii zauważyłem, że już satysfakcjonująco długo potrafi podtrzymać mojego laptopa. Co istotne, nie używam opcji oszczędzania energii i zawsze mam ustawiony tryb wysoka wydajność.
Jednak postanowiłem dokonać pomiarów, aby widzieć jak dokładniej wyglądają różnice. W tym celu użyłem polecenia powershella.   

powercfg /batteryreport /output "D:\stan_baterii.html”

Po lewej stronie mamy wyniki starej baterii po prawej nowej. 

Jak widać na załączonym obrazku, nowa bateria teraz trzyma już kilkukrotnie dłużej. Dla mnie najważniejsze jest to, aby w ciągu godzinnej sesji z laptopem już nie sięgać po ładowarkę. Co tu zostało zaspokojone z nawiązką. Dzięki ostatniemu upgrede’owi, mój stary laptop z powodzeniem jeszcze mi posłuży.

Z kolei teraz zastanawiam się czy wymienić też baterie w moim podróżnym netbooku Samsung.