Przesyłanie plików wprost z terminala

Pracując na Linuksie w terminalu często pojawia się konieczność przesłania jakiegoś pliku. Oczywiście możemy do tego celu skorzystać z  narzędzia SCP (Secure Copy Protocol)  które jest  przeznaczone  właśnie bezpiecznego przesyłania plików w terminalu po przez protokół SSH. Sprawa się komplikuje, gdy dokładamy kolejne warstwy abstrakcji w postaci wirtualizacji i konteneryzacji,  gdzie też dochodzi dodatkowa izolacja. Choć tuż mamy odpowiednie narzędzia do przesyłania plików z kontenera do hosta jednak gdy mamy więcej takich warstw to bywa to trochę czasochłonne i złożone przesyłanie po kolei plików pomiędzy takimi warstwami nim dotrze do docelowego hosta lub kontenera. 

Potrzebowałem takiego narzędzia jak wget, gdy wystarczy, że dane miejsce docelowe i źródłowe ma dostęp do internetu i już łatwo przesyłamy plik. I znalazłem.

Takim narzędziem, które bardzo ułatwiło mi pracę z wysyłaniem plików z kontenerów jest serwis transfersh.sh czy keep.sh 

Użycie jest bardzo proste, za pomocą narzędzia curl wysyłamy plik do serwisu i jako podsumowanie dostajemy link do pobrania tez w terminalu. Proste i skuteczne. 

Zrzut ze strony transfer.sh


Oczywiście polecam szczególnie, aby taki plik przed wysłaniem do internetu zaszyfrować, na przykład narzędziem gpg lub przynajmniej spakowane zipem z hasłem. Tak będzie bezpieczniej. 

Tags: