Virtualbox. Tworzenie nowej wirtualnej maszyny.

Wykreowanie nowej wirtualnej maszyny w Virtualboksie jest bardzo proste, dzięki intuicyjnemu przewodnikowi (jakoś nie lubię słowa kreator czy wizard), który dodatkowo ma dwa tryby – podstawowy i ekspert. W tym artykule przejdziemy razem przez podstawowy tryb aby szybko i łatwo stworzyć nową maszynę wirtualną.

  1. W głównym oknie klikamy Nowa (CTRL+N) i otworzy się nowe okienko kreatora maszyny wirtualnej. 
  2. W pierwszym kroku musimy podać nazwę maszyny wirtualnej i wybrać system operacyjny jaki docelowo ma się w nim znaleźć – na przykład Ubuntu. Możesz też określić  gdzie będzie się znajdować plik maszyny wirtualnej.
    Wpisując samą nazwę, program sam wyłapuje jaki system operacyjny to będzie i odpowiednio ustawia listę wyboru. 
  3. W kolejnym kroku przydzielamy pamięć RAM do maszyny wirtualnej. Należy tu mieć na uwadze, że przydzielona pamięć będzie zabrana z naszego systemu i od razu przydzielona do systemu gościa. Dlatego tak ważne jest aby nasz komputer posiadał odpowiednio dużo pamięć RAM by moc samemu pracować i tez podzielić coś dla maszyn wirtualnych. Ja zawsze przydzielam minimum 2 GB dla każdej maszyny wirtualnej.
  4. Następny krok to już pytanie o dysk twardy dla naszej maszyny wirtualnej. Tu możemy; nie dodawać żadnego dysku, utworzyć nowy dysk lub  skorzystać z już istniejącego. My wybieramy druga opcje i tworzymy nowy dysk. Klikamy Dalej
  5. Teraz powinno pojawiać się pytanie o format dysku. Wybieramy VDI.  No chyba, że chcemy potem przenieść się na Hyper-V lub VMware to możemy już tu wybrać inaczej – więcej o formatach dysków wirtualnych.
  6. Kolejne pytanie dotyczy czy dysk ma być “Dynamicznie przydzielany” czy ma mieć “Stały rozmiar. Po wybraniu pierwszej opcji zostanie utworzony plik dysku lokalnym, który będzie się zwiększać w miarę przybywania danych na wirtualnym dysku. W przypadku drugiej opcji od razu zostanie utworzony plik o zadeklarowanej (w następnym kroku) wielkości dysku. Tu zalecam wybranie opcji pierwszej.
  7. Następny krok “Lokalizacja i  rozmiar pliku”. Tu wskazujemy gdzie ma się znajdować plik wirtualnego dysku twardego i jaki ma mieć rozmiar. Jeśli masz możliwość wskaż miejsce na szybkim na dysku SSD a rozmiar w zależności od potrzeb jakie szacujesz że będzie potrzebowała maszyna wirtualna. Zwykle podstawową wartością dla Linuxa jest 10 GB a systemu z okienkami zwykle minimum to 32GB.

Brawo właśnie utworzyłeś swoja maszynę wirtualną pod Virtualboksem.  Powinieneś teraz wrócić do głównego okna i kliknąć przycisk Uruchom.

  1. Po uruchomieniu nowej maszyny czegoś nam brakuje…Systemu operacyjnego! Okienko wola o nośnik z instalką. Tu korzystamy z fizycznego napędu jeśli mamy system operacyjny na płycie CD/DVD i wskażemy odpowiednią literę napędu. Ewentualnie możemy  wskazać obraz ISO obrazu dysku – ten sposób jest popularny bardzo jest dla wszelkiej maści Linuksów pobranych z oficjalnych stron. 
  2. Po wskazaniu instalki przechodzimy już przez sam proces instalacji danego systemu operacyjnego maszyny wirtualnej.

A czy można jeszcze jakoś prościej i szybciej odpalić system w wirtualnej maszynie?
Tak, można skorzystać z gotowych obrazów dysków a tu przeczytasz jak je zaimportować.

Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest dla Ciebie.