Virtualbox. Eksport maszyny wirtualnej.

Po wielu efektywnych godzinach spędzonych na pracy w wirtualnym środowisku przyszedł moment, gdy musisz przenieść maszynę ze swojego komputera. Na przykład aby przekazać ją kolejnej osobie lub gdy po prostu zmieniasz komputer na nowy, powód może być dowolny.  W tym właśnie pomoże nam opcja eksportu. Zobaczmy więc jakie mamy możliwości w tym procesie.

  1. W głównym oknie programu z menu Plik wybierz
    Eksportuj jako urządzenie wirtualne… Otworzy nam się nowe okienko z opcjami i tu od razu przełącz w Tryb eksperta by widzieć wszystkie opcje na jednym ekranie. 
  2. Po lewej stronie jest lista, zaznacz tu maszynę do wyeksportowania.
    Co ciekawe, wyeksportować  możesz na raz wiele maszyn – wystarczy że zaznaczysz kolejne maszyny z listy trzymając wciśnięty klawisz CTRL.
  3. Natomiast w prawej części okna masz możliwość uzupełnienia opisu. Zawsze zachęcam, że warto dodać kilka informacji tutaj o eksportowanej maszynie. Po pierwsze wygląda to profesjonalniej gdy taką przekazujesz komuś dalej (na przykład na uczelni) a po drugie pomoże odnaleźć się Tobie lepiej w zawartości maszyn gdy  w przyszłości będziesz mieć ich więcej, zwłaszcza wiele z tą sama dystrybucja Linuksa . 
  4. Poniżej mamy kolejne kilka opcji dotyczących eksportu:
    • Format – tu mamy do wyboru kilka wersji formatu OVF Pozostawiono to do wyboru ze względu na kompatybilność z innym oprogramowaniem wirtualizacyjnym, do którego możemy eksportować maszynę, a które niekoniecznie obsługuje wersje 2.0. Choć zauważyłem, że obecnie wszystkie liczące się platformy obsługuje najnowszy format.
    • Plik – miejsce gdzie zapiszemy plik z wyeksportowana maszyna.
      Tu możemy wybrać też czy maszyna zostanie zapisana w jednej paczce format .ova lub wypakowana, w kilku plikach – format .ovf Zalecam wybór zawsze tej pierwszej opcji czyli ova.
    • MAC adres – określa czy zachować oryginalne adresy czy przypisać nowe do kart sieciowych
    • Plik Manifest – warto zaznaczyć aby dołączyć plik manifest z sumami kontrolnymi plików. Dużo nie zajmuje a może się przydać a i profesjonalniej tak wygląda.
    • Obraz ISO – jeśli nasza maszyna ma podpięty obraz iso to ta opcja spowoduje, że też ten obraz zostanie dołączony do eksportu.
  5. Po wybraniu opcji, na zakończenie kliknij przycisk Eksportuj i idź zrób sobie herbatę, bo to może trochę potrwać. W zależności od wielkości maszyn i prędkości dysków – od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

A jak zaimportować już taka maszynę?
Przeczytaj artykuł Import maszyny wirtualnej.


Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.