Virtualbox. Jak zwiększyć rozmiar wirtualnego dysku.

Rozmiar dysku wirtualnego zwykle deklarujemy przy tworzeniu nowej wirtualnej maszyny. Szacujemy jakie będzie zapotrzebowanie na ilość naszych danych i ustawiamy odpowiednia wartość w gigabajtach. Natomiast w gotowych dyskach vdi udostępnionych w internecie, ktoś za nas podejmuje decyzje jaka pojemność powinna być wystarczająca. Niezależnie czy mamy dysk o stałym rozmiarze czy dynamiczny to w obu przypadkach będzie on miał określoną wielkość maksymalną.
Jednak z czasem pojemność dysku, która kiedyś wydawała nam się wystarczająca możne też się wyczerpać…

Cóż wtedy zrobić? Może utworzyć nowy dysk wirtualnych i kopiować lub klonować dane, dokładnie tak jak to byśmy robili z fizycznymi dyskami twardymi? Jest to jakieś rozwiązanie. Jednak Virtualbox daje możliwość, aby zrobić to sprytniej. Możemy w łatwy sposób zwiększyć rozmiar dysku wirtualnego. Ważne tylko aby nasz ficyny dysk gospodarza miał miejsce na to. W tym celu wykonaj kilka poniższych kroków:

  • wyłącz maszynę wirtualną
  • wejdź w Ustawienia danej maszyny, dalej do sekcji Pamięć i sprawdź jak nazywa się dysk vdi (np.: Centos.vdi), przy okazji możesz zweryfikować pozostałe parametry dysku w informacjach po prawej stronie. Po czym zamknij to okienko.
  • teraz w głównym oknie programy wejdź do menu Plik i wybierz Menadżer nośników wirtualnych (CTRL+D)
  • na liście dysków odnajdź dysk vdi, którego nazwę wcześniej sprawdziliśmy w ustawieniach. Zaznacz go. W dolnej części okna w zakładce Informacje możesz potwierdzić ze wybrałeś właściwy dysk – w polu Podłączony do (Attached to) powinna być nazwa maszyny dla której chcemy zmienić rozmiar dysku.
  • wróć do zakładki Atrybuty (Attributes) i na samym dole okna jest na pasku pojemności dysku ustawiony na aktualny rozmiar dysku. Przesuń do w prawo do wielkości dysku jakiej teraz potrzebujesz i zatwierdź przyciskiem Zastosuj (Apply). Gotowe!
  • teraz uruchom maszynę wirtualna i sprawdź czy dysk poprawnie się powiększył

Możesz ustawić rozmiar dysku wirtualne aż do 2TB, pamiętniej tylko aby twój dysk fizyczny na którym znajduje sie plik vdi miał wystarczająca pojemność aby pomieścić taki plik. Co ciekawe, tym sposobem możesz tez zmniejszy rozmiar dysku.

Także z linii poleceń możemy zwiekszyć rozmiar dysku. W tym celu pomoże nam polecenie modifymedium

vboxmanage modifymedium disk <sciezka do pliku dysku> --resize <nowy rozmiar w megabajatach>

Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.