Virtualbox – klonowanie maszyny

Klonowanie maszyny może być przydatne w wielu sytuacjach. Na przykład aby wykonać pełną kopię bezpieczeństwa maszyny, utworzyć kolejne maszyny w oparciu o jedna bazową czy chociażby stworzyć identycznego klona maszyny wirtualnej jako środowiska do testów. 

Zobaczmy więc jakie opcje mamy przy procesie klonowania. 

Przy wyłączonej maszynie, po wybraniu opcji Sklonuj pojawia nam się kreator czy ładniej określając przewodnik, który prowadzi przez parę kolejnych kroków. Zobaczmy jakie opcje oferuje w tym procesie .

Pełny klon (Full Clone) – wykonuje klon maszyny zawierający pelna kopie wszytskich danych klonowanej maszyny. 

Powiązany klon (Linked clone)  – wykonuje klon maszyny zawierający różnicową kopie danych. 

W praktyce oznacza to, że pełny klona zajmuje tyle samo miejsca na dysku i może być łatwo przeniesiony do innego virtualboksa. Natomiast powiązany klon zajmuje na dysku tylko te dane które są zmienione i nie może być przeniesiony bez maszyny źródłowej. W obrębie tego samego środowiska obie kopie działają tak samo. 

Migawki – tu zadecyduj czy chcesz skopiować maszynę tylko na podstawie aktualnej migawki czy chcesz w klonie mieć maszynę zawierająca wszystkie migawki. 

Kolejna ciekawa opcja jest ta dotycząca MAC adresów. Tu możemy z listy rozwijanej wybrać czy maja byc skopiowane wszystkie adresy MAC interfejsów seciowych czyt tylko te dotyczące sieci NAT czy może chcemy wygenerować nowe MAC adresy. Tu zalecam aby zawsze wybierać ostatnia opcje by nie mieć problemów w sieci. Chyba że klonowana maszyna koniecznie musi mieć te same adresy MAC do eksperymentów sieciowych. 

Kolejne dwie opcje dotyczą czy mają być używane te same nazwy dysków i identyfikator UUID. Jeśli nie potrzebujesz wiernej kopii to pozostaw te opcje niezaznaczone. 

Po wybraniu miejsca docelowego rozpoczynamy klonowanie. Proces ten może trochę potrwać, od kilku do kilkunastu minut zależnie od wielkości klonowanej maszyny czy prędkości samego dysku twardego. Oczywiście na dyskach SSD wykonuje się znacznie szybciej. 

A jeśli chcesz mi pomóc w budowaniu tego cyklu – odpowiedz na jedno pytanie. Z góry dzięki 🙂


Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.