Virtualbox. Kontrola czasu w maszynach wirtualnych.
Wirtualizacja ma na pewno wiele zalet, na przykład daje możliwość większej kontroli nad wirtualnym sprzętem. Możesz kilkoma kliknięciami zmienić procesor, pamięć, karty rozszerzeń i inne elementy wirtualnego komputera. Co ciekawe, możesz też kontrolować zegar czasu. W tym artykule poznasz kilka sposobów, na to jak można wpłynąć czas, który “widzi” wirtualnych system.
Domyślnie, Virtualbox synchronizuje czas wszystkich systemów wirtualnych z czasem systemu gospodarza. Jednak możemy trochę nagrać te zasady i to na klika różnych sposobów.
Pamiętaj, że ustawianie parametrów setextradata
wpisuje je na stałe w konfiguracje maszyny. Oznacza to, że ich włączenie lub wyłączenie może nastąpić tylko poprzez odpowiednie polecenie.
Wyłączenie synchronizacji czasu
Do tego wymagane są zainstalowane dodatki gościa. Aby tego dokonać uruchom wirtualną maszynę z linii poleceń z dodatkowym parametrem:
VBoxManage setextradata NazwaMaszyny "VBoxInternal/Devices/VMMDev/0/Config/GetHostTimeDisabled" 1
Czas upływ czasu tylko przy pracy
Możemy ustawić maszynę wirtualną tak, aby liczyła czas jedynie, gdy jest uruchomiona. Zamknięcie maszyny powoduje, że czas się zamraża w niej i rusza dopiero po ponownym uruchomieniu. Tą opcje aktywujemy poleceniem:
VBoxManage setextradata <em>VM-name</em> "VBoxInternal/TM/TSCTiedToExecution" 1
Aby wyłączyć powyższe parametr, wydaj polecenie:
VBoxManage setextradata <em>VM-name</em> "VBoxInternal/TM/TSCTiedToExecution"
Zwolnienie upływu czasu
Aby zwolnić upływ czasu o połowę wydaj polecenie
VBoxManage setextradata <em>NazwaMaszynyWirtualnej</em> "VBoxInternal/TM/WarpDrivePercentage" 50
Przyśpieszenie upływu czasu
Aby przyspieszyć upływ czasu o połowę wydaj polecenie
VBoxManage setextradata <em>VM-name</em> "VBoxInternal/TM/WarpDrivePercentage" 150
Trzeba mieć na uwadze że wszelkie zmiany czasu, a szczególnie zwalnianie i przyspieszanie jego upływu, mogą powodować dziwne zachowanie systemu operacyjnego., Dlatego tych sztuczek używać ostrożnie, w konkretnym badawczym celu. Ewentualnie dla zabawy systemem.
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.