Virtualbox. Przekierowanie portów.

Standardowo Virtualbox tworzy NAT dla wirtualnej maszyny. Takie ustawienie sieciowe, izoluje maszynę wirtualną, co podnosi bezpieczeństwo, a  jednocześnie też zapewniając z niej dostęp do internetu lub innej sieci zewnętrznej. Jednak, gdy chcemy nawiązać komunikacje po z tą maszyną musimy skorzystać z opcji przekierowania portów.

Przykładem obrazującym taką sytuację niech będzie tu maszyna z web serwerem Apache2 serwująca stronę do której chcemy mieć dostęp. Czyli standardowo usługa HTTP na porcie TCP 80.

Wejdź w Ustawienia maszyny wirtualnej, sekcja Sieć, rozwiń Zaawansowane i dalej przycisk Przekierowanie portów. W definiujemy listę reguł przekierowujących gdzie najważniejsze jest wybranie numerów portów do przekierowania. Co ciekawe, podanie adresów IP jest opcjonalne. Jeśli nie podasz adresów IP wtedy cały ruch z podsieci na danym porcie będzie przekierowany. Jeśli zdefiniujesz adresy IP to wtedy ruch tylko pomiędzy konkretnymi hostami. 

Pamiętaj, że aby przekierowanie portów poprawnie działało to dane porty nie mogą być zablokowane w firewallu u gospodarza i u gościa. Uważaj też aby nie przekierować na port który jest obecnie zajęty. 

Na koniec, warto dodać, że najprostszym sposobem aby nawiązać komunikację z maszyna wirtualna jest ustawienie jest karty w tryb mostkowany (bridge) choć rozumiem że nie zawsze jest to możliwe ze względu na przyjęta architekturę sieci w konkretnym przypadku. .