VirtualBox – rodzaje startów
Nasz VirtualBox potrafi uruchomić swoje wirtualne maszyny aż na trzy różne sposoby. Zobacz czym się różnią i wybierz który tryb będzie lepszy dla Twoich potrzeb w wirtualizacji.

Zwykły start (Normal Start) – jest to zwykły start, naśladujący to w jaki sposób uruchamia się komputer z podłączonym do niego monitorem. VirtualBox otwiera okno i wyświetla w nim obraz z uruchamiania maszyny wirtualnej. Zamknięcie okienka daje opcję restartu, uśpienia lub wyłączenia maszyny.
Ten rodzaj startu zalecany jest kiedy chcemy popracować bezpośrednio na pulpicie systemu operacyjnego maszyny wirtualnej. Jest to też domyślny rodzaj startu, gdy klikniesz bezpośrednio na przycisk “Uruchom” (Start). Zamkniecie okna wywołuje menu zamykania maszyny.
Bezgłowy start (Headless Start) – powoduje uruchomienie maszyny wirtualnej ale bez obrazu wideo. Dokładnie tak jak byśmy uruchomili komputer czy serwer bez podłączonego monitora. Choć należy dodać, że minimalny podgląd jest na małym obrazku w głównym oknie Virtualboxa. Ten rodzaj startu najbardziej pasuje do systemów serwerowych, które udostępniają nam swoje usługi w sieci a zarządzanie nimi odbywa się poprzez protokoły zdalne – na przykład SSH czy RDP. Ten tryb jest też właściwym trybem gdy zarządcą virtualboxa (hypervisorem) jest system operacyjny bez środowiska graficznego – częste rozwiązanie w serwerowych środowiskach. Ten tryb można uruchomić naciskając klawisz SHIFT + klikając przycisk Uruchom.
Oddzielny start (Detachable Start) – połączenie cech dwóch powyższych typów startów. Maszyna startuje normalnie ale można też zamknąć okno z wyświetlanym razem maszyny wirtualnej i wtedy przechodzi do trybu bezgłowego. Tak jak byśmy odłączyć monitor od komputera w serwerowni, na przykład po wykonaniu instalacji. Co ważne, można przełączać się pomiędzy trybem zwykłym a bezgłowym bez konieczności zatrzymywania maszyny. Z technicznego punktu widzenia jest to tryb bezgłowy plus okienko w oddzielnym procesie. Miej jednak na uwadze, że ten tryb jest jeszcze w fazie dopracowywania i niektóre funkcje mogą w nim nie działać poprawnie (na przykład akceleracja 3D).
Zamkniecie okna wywołuje menu zamykania maszyny lub kontynuowania pracy we tle (jak w trybie Hedless).
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.
A jeśli chcesz mi pomóc w budowaniu tego cyklu – odpowiedz na jedno pytanie. Z góry dzięki 🙂