Virtualbox – Udostępnione foldery
W pewnym momencie będziesz chcial wymienic jakis plik pomiędzy maszyna wirtualną (gościem) a maszyna gospodarza. Jest na to kilka sposobów, skorzystanie ze schowka, przesłanie przez internet czy tworzenie zasobów w sieci lokalnej. Virtualbox upraszcza i ten element oferując opcje o nazwie “Udostępnione foldery” (Shared folders). Jest to rodzaj katalogu, który jest widoczny zarówno dla gościa, jak i dla gospodarza. Funkcjonuje podobnie jak udostępniony zasób sieciowy ale nie potrzebuje żadnej sieci. Udostępniony folder fizycznie znajduje się na maszynie gospodarza. Do działania jedynie wymagany jest zainstalowany pakiet dodatków gościa i mała konfiguracja w ustawieniach.

Mamy dwa typy :
- Foldery Maszyny (Permanent shares) – folder wymiany tworzony na stałe dla danej maszyny gościa
- Foldery tymczasowe (Transient shares) – ten typ folderu możliwy jest do utworzenia tylko przy działającej maszynie (przy wyłączonej nie ma tej opcji). A każde usuwany jest kiedy maszyna jest wyłączana.
Przejdź w menu maszyny do Ustawienia/Udostępnione foldery. Ikona z plusem po prawej stronie okna i dodaj nowy zasób, gdzie ustawisz ścieżkę do folderu, nazwę. Wybierz opcje czy ma być tylko do odczytu i czy zasób ma się automatycznie podłączać za każdym razem. W punkcie montowania (mount point) wpisz ścieżkę dla folderu gościa, na przykład /share i aby mieć dostęp wykonaj polecenie dla Linuxa: mkdir /mnt/share
mount -t vboxsf nazwa /mnt/shareusermod -a -G vboxsf <nazwaUzytkonikaSystemuGoscia>
A dla Windows: net use Z:\\vserver\share
Dzięki tej funkcjonalności zdecydowanie łatwiej jest przenosić pliki pomiędzy maszynami lub po prostu korzystać z dodatkowych zasobów ulokowanych u gospodarza a niezbędnych do pracy gościa.
Warto jeszcze wspomnieć o innych sposobach wymiany plików pomiędzy maszyną gościa a gospodarza:
- Wspólny schowek – ukryty w meny Urządzenia głównego okna maszyny wirtualnej. Tu możesz ustawić czy funkcjonuje on z czy do maszyny wirtualnej czy w obu kierunkach. Taki jednokierunkowy schowek daje pełniejsza izolacje środowisk. Zasada działania jest taka sama jak zwykłego schowka systemowego pod menu prawym przyciskiem myszy kopiuj/wlej czy z poziomy klawiatury CTRL+C/CTRL+V
- Przeciąganie i upuszczanie – równie popularna funkcja drag&drop. Tu również możesz ustawić czy funkcjonuje on z czy do maszyny wirtualnej czy w obu kierunkach. Polega na tym ze łapiemy dany obiekt kursorem myszki, na przykład plik na pulpicie gospodarza i nie puszczając lewego przycisku myszki przeciągamy go na pulpit maszyny wirtualnej, tam puszczamy. I następuje skopiowanie pliku pomiędzy maszynami. Niestety ta funkcja czasem sprawia problemy w działaniu, zwłaszcza pomiędzy systemami z rożnych rodzin (np. Windows i Linux).
Do działania powyższych funkcji należy zainstalować Dodatki Gościa na systemie maszyny wirtualnej.
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.
A jeśli chcesz mi pomóc w budowaniu tego cyklu – odpowiedz na jedno pytanie. Z góry dzięki 🙂