11 stycznia 2021
Virtualbox. Ustawienia maszyny wirtualnej [Pamięć, Dźwięk, Sieć]
Dla każdej wirtualnej maszyny mamy szereg opcji dzięki którym możemy przystosować odpowiednio działanie jej działanie. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim dostępnym ustawieniom dla gości Virtualboksa. W tym artykule przypatrzymy się kolejnym ustawieniom: pamięci (urządzenia magazynujące), dźwięku i sieci.
Aby dostać się do ustawień w głównym oknie wybierz ikonę Ustawienia lub z menu Maszyna/Ustawienia (CTRL+S)
Pamięć – ustawienia dotyczące dysków, i przestrzeni magazynującej i napędów optycznych
- Urządzenia magazynujące – w tej sekcji dodajemy kontroler urządzeń magazynujących. Natomiast do kontrolera podłączyć urządzenie magazynujące, dysk lub napęd optyczny. W najprostszym ujęciu mamy podłączony kontroler SATA a doń podłączony dysk w formacie VDI.
Opcje dodawania lub usuwania mamy w menu pod prawym przyciskiem myszki lub w ikonach na dole okna. - Parametry – sekcja ustawień do wybranego urządzenia magazynującego. Tu także znajdziemy przydatne informacje jak jest ustawione urządzenie czy napęd. Zwykle mamy możliwość zmiany portu lub nazwy urządzenia. Co ciekawe zaznaczenie opcji SSD przy dysku, nie przyspieszy jego pracy jeśli jest zlokalizowany na fizycznym dysku talerzowym. Po prostu system gościa będzie go widział jako dysk SSD.
Opcja hot-pluggable daje możliwość podłączenia i odłączenia dysku w ustawieniach podczas pracy maszyny wirtualnej. Warto skorzystać z tej opcji dla dodatkowego, nie-systemowego dysku gościa.
Dźwięk – maszyna wirtualna też może grać
- Zaznaczając pole włącz dźwięk uaktywnia nam opcje w tej sekcji. W polu Sterownik dźwięku gospodarza w zależności od systemu gospodarza pojawia się tu do wyboru WindowsDirectSound lub OSS, ALSA, PulseAudio dla Linuxa. Zerowy sterownik dźwięku powoduje że układ dźwiękowy jest udostępniony maszynie wirtualnej ale nie działa. Taka zaślepka. Kontroler audio pozwala wybrać rodzaj emulowanego układu audio. W rozszerzonych właściwościach opcja włącz wyjście audio powoduje że dźwięk z gościa będziemy słyszeć u gospodarza a opcja włącz wejście audio spowoduje, że mikrofon fizyczny będzie dostarczać dźwięk do maszyny wirtualnej.
Sieć – jedna z najważniejszych sekcji jeśli chodzi o komunikacje z maszyna wirtualna i światem.
- Ta sekcja wita nas czterema zakładkami. Każda z nich to oddzielna karta sieciowa gotowa służyć nam w maszynie wirtualnej. Tak, nawet jeśli fizycznie mamy tylko jedną kartę sieciową to wirtualnej możemy mieć ich więcej. Jednak praktycznie rzadko zdarza się korzystać z więcej niż dwóch kart na raz. W opcji podłączona do możemy wybrać rodzaj sieci a te mamy już obszernie opisane artykule Rodzaje sieci.
- Poniżej w opcjach zaawansowanych możemy zmienić typ emulowanej karty czy zmienić adres MAC sieciówki.
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.