Virtualbox. Ustawienia maszyny wirtualnej [Porty szeregowe, USB, Udostępnione foldery, Interfejs użytkownika]
Dla każdej wirtualnej maszyny mamy szereg opcji dzięki którym możemy przystosować odpowiednio działanie jej działanie. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim dostępnym ustawieniom dla gości Virtualboksa. W tym artykule przypatrzymy się kolejnym ustawieniom: Porty szeregowe, USB, Udostępnione foldery, Interfejs użytkownika
Aby dostać się do ustawień w głównym oknie wybierz ikonę Ustawienia lub z menu Maszyna/Ustawienia (CTRL+S)
Porty szeregowe
W czasach DOS i pierwszych Windowsów, porty COM były podstawowymi interesami do podłączenia różnych urządzeń. Oprogramowanie często komunikowało się bezpośrednio z nimi z pominięciem systemu operacyjnego. Dziś możesz odpalić w wirtualnej maszynie takie DOSowe oprogramowanie, które wykorzystuje właśnie tylko porty serial i nie umie inaczej przesyłać danych. Możemy ulokować aż 4 porty w jednej maszynie wirtualnej. W ustawieniach możesz wybrać numer portu i tryb w którym pracuje:
Odłączony – gość będzie widział port ale bez podłączonego urządzenia.
Łącze komunikacyjne gospodarza – port gościa zostanie przekierowany bezpośrednio do fizycznego portu gospodarza. Tu wymagane jest posiadanie karty z portem COM. Dla Windows będzie to na przykład COM1 a dla systemów uniksowych /dev/ttyS0
Urządzenie gospodarza – ustawienie działa podobnie jak powyżej z tym ze przekierowanie następuję do łącza komunikacyjnego (pipe) lub gniazda komunikacyjnego (socket).
Plik Raw – to ustawienie powoduje, że wszelkie dane, które wpadają do wirtualnego porty są zapisywane do pliku.
TCP – służy do przekierowania ruchu poprzez protokół TCP/IP. Wirtualna maszyna może działać jako klient lub serwer. Opcja przydatna przy połączenia typu null-modem.
USB – obsługa fizycznych portów Universal Serial Bus przez maszynę wirtualną.
USB może pracować w jednym z trzech trybów: USB1.1, 2.0 i 3.0 – przy czym te dwa ostatnie wymagają instalowanie dodatków Extension Pack (licencja PUEL).
Opcja Filtry urządzeń USB umożliwia zdefiniowanie szablonu na podstawie którego (na przykład nazwa producenta) urządzenia zawsze dodawane automatycznie do gościa gdy tylko zostaną podłączone. Urządzenia nie pasujące do szablonu można oczywiście dodać ręcznie.
Udostępnione foldery
Katalog na maszynie gospodarza, który będzie widziany jest jako dysk sieciowy w maszynie wirtualnej. Szerzej opisany w artykule Udostępnione foldery.
Interfejs użytkownika – na koniec dostosowanie menu.
Tu możemy wybrać które opcje będą dostępne z górnego menu czy paska ikonek. Ja preferuje zawsze mieć dostęp do wszystkich opcji i tu mam wszystko wybrane. Tak więc jeśli brakuje się jakieś opcji sprawdź czy przypadkiem nie została odznaczona w tych ustawieniach.
To by było na tyle ustawień w wersji 6.1.16
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.