Virtualbox. Zmniejszanie rozmiaru dynamicznego dysku wirtualnego.
Niewątpliwą zaletą wirtualnego dysku dynamicznego jest to, że jego rozmiar wzrasta dopiero wraz z tworzonymi w nim danymi. Właściwie to plik takiego dysku wirtualnego jest powiększany. Dzięki czemu, na początku, gdy mamy mało danych, pliki dysków nie zajmują pełnej wielkości, co pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku fizycznym gospodarza. Oczywiście, gdy wytworzymy odpowiednią ilość danych plik rośnie aż do maksymalnej, zadeklarowanej wielkości dysku. Problem pojawia się jednak, gdy dane w wirtualnym dysku zostaną usunięte a plik dysku wirtualnego dalej pozostanie tej wielkości do której został zwiększony.
Innymi słowy plik automatycznie puchnie wraz z danymi dysku ale już nie potrafi zmaleć gdy danych ubywa.
Na szczęście jest i na to sposób, aby taki plik dysku zmniejszyć aby nie zajmował niepotrzebną ilość miejsca na dysku fizycznym. Jednak proces zmniejszania – kompaktowania trzeba już wykonać ręcznie. Co opiszę w kilku poniższych prostych krokach.
- Przede wszystkim upewnij się, że na dysku wirtualnym faktycznie usunąłeś niepotrzebne dane i pojawiło się wolne miejsce.
- Dalej, należy wyzerować wolne miejsce na dysku wirtualnym.
Dla zwirtualizowanego systemu Windows użyj narzędzia SDelete z pakietu SysInternals, z poziomu linii poleceń:sdelete.exe -z C:
Oczywiscie, zamiast C: możesz podstawić inną literę dysku na których chcesz wyzerować wolną przestrzeń.
Natomiast dla zwirtualizowanego systemu Linux, możesz użyć polecenia data definition:dd if=/dev/zero of=/var/tmp/pusty bs=4096k
rm /var/tmp/pusty
Proces ten może trochę potrwać w zależności od ilości miejsca czy szybkości dysku. - Teraz już z poziomu systemu gospodarza wydaj właściwe polecenie (CLI) mające na celu skompaktować choć właściwe to zoptymalizować plik wirtualnego dysku.
VBoxManage.exe modifymedium D:\twoja ścieżka_do_pliku\plikdysku.vdi --compact
W tym kroku też należy uzbroić się w cierpliwość ponieważ ten proces tez możesz potrwać kilka chwil w zależności od ilości danych czy szybkości dysku.
Gotowe. Sprawdź teraz ile zajmuje twój plik dysku wirtualnego. Pewnie wielokrotnie mniej niż przed kompaktowaniem. Dzięki temu procesowi można zaoszczędzić naprawdę wiele cennych gigabajtów na dysku fizycznym na którym zlokalizowane są pliki wirtualnych dysków (vdi).
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.