Zaawansowane tworzenie zrzutów ekranu – Snagit
Snagit jest odpowiedzią na pytanie o profesjonalny program do zrzutów ekranów. Oznacza to, że dostarcza wszystkich funkcjonalności do łatwego, częstego i szybkiego tworzenia i udostępniania zrzutów ekranów (w formie pojedynczego obrazu bądź nawet nagrań wideo). Snagit to nie tylko program do zrzutów ekranu, a bardziej narzędzie zwiększające produktywność.
Obraz jest wart tysiąc słów
Po uruchomieniu, program wygląda skromnie. Choć to tylko pozory bo Snagit został zaprojektowany tak, że zawsze mamy wyeksponowane tylko to co w danym momencie jest niezbędne. Wita nas kompaktowe menu, umożliwiające wykonanie zrzutu ekranu w różnych trybach. Oprócz podstawowych (obszar, pełny ekran, itp.) mamy dostępne nowe tryby, takie jak Scroling window, który umożliwia zrzut całych stron (wychodzący poza obszar aktualnie widoczny na ekranie) czy Grab text który działa jak OCR (od ang. optical character recognition – optyczne rozpoznawanie znaków).
Prawdziwą moc Snagit pokazuje w momencie wykonania zrzutu i otwarcia jego Edytora. Ten umożliwia wstawienie różnego rodzaju elementów graficznych, przydatnych dla zrzutów ekranu – strzałki, pola tekstowe, zaznaczenia, wypełnienia czy efekty: powiększeniu, cienie, wycięcia. Warto przetestować wszystko by zobaczyć co dzięki programowi da się stworzyć ze zrzutu ekranu.
Każdy dodany element w edytorze traktowany jest jak indywidualny obiekt wektorowy, który może być dowolnie przesuwany, zmieniany jego rozmiar, układ czy kolor, ewentualnie scalony z grafiką lub innym obiektem. Po edycji, gotowy projekt możemy zapisać do pliku – mamy do wyboru aż 19 formatów graficznych, jest w czym wybierać. Ilość formatów graficznych świadczy o tym, że program jest przeznaczony nie tylko do tworzenia na szybko efektownych obrazków z zrzutem ekranu ale także jako edytor przygotowujący materiał do dalszej obróbki.
Materiał możemy wyeksportować bezpośrednio do innych programów lub serwisów internetowych (YouTube, Dropbox, Google Drive…). Dla mnie ważną cechą programu jest to że zapisuję w swojej historii każdy projekt. A to oznacza w praktyce, że nawet gdy zapiszemy dany projekt do obrazka jpg to możemy do jego wersji roboczej wrócić po jakiś czasie by dodać lub usunąć z niego dowolny obiekt. Nie ma konieczności zapisywania oddzielnie wersji roboczych – wszystko ładnie przechowywane jest w historii edytora.
Należy wspomnieć też o funkcjonalności dotyczącej nagrań wideo z ekranu. Tu mamy raczej podstawowe możliwości edycji materiału wideo. Fajną opcją jest możliwość zapisania nagrania do animowanego pliku gif. Sądzę, że tę funkcjonalność pozostawiono celowo na podstawowym poziomie by pełną edycje wideo oddać w programie Camtasia.
Dla kogo
Snagit to narzędzie, które będzie szczególnie przydatne dla osób pracujących w zespołach wsparcia (support, helpdesk), gdzie często należy zdalnie pokazać użytkownikom instrukcje krok po kroku, obrazowo, jak wykonać daną czynność. Przydatny też będzie dla osób tworzących dokumentację techniczną zawierającą wiele zrzutów ekranu. Zastosowanie też widzę dla osób przedstawiających prezentację z powerpointa – wyobraź sobie, że odtwarzasz prezentacje, komentując na żywo a Snagit nagrywa to wszystko do nowego materiału wideo. Dla youtuberów – mamy szybkie tworzenie nagrań wideo z akcji na ekranie i eksportowanie bezpośrednio na youtube’a. Czy w końcu dla grafików. Edytor wbudowany w program daje możliwość uzyskać proste ale za to szybkie efekty, kiedy akurat takich potrzebujemy bez podpalania dużych programów lub po prostu przygotować wstępny materiał do dalszej obróbki.
Właściwie Snagit znajdzie zastosowanie we wszystkich tych obszarach gdzie następuję szeroko rozumiana komunikacja wizualna.
Obecnie program kosztuje około 50 dolarów amerykańskich. Dostępna jest 30-dniowa wersja testowa. Polecam.