Zabbix. Aktualizacja wersji.

Nowe wersje Zabbixa zwykle wprowadzają nowe rozwiązania a także poprawiają istniejące błędy. Dlatego warto zadbać o aktualna wersję systemu monitoringu. Aktualizacja nie jest trudnym procesem ale należy odpowiednio się do tego przygotować.

Przede wszystkim przeczytaj uwagi dotyczące aktualizacji w dokumentacji na stronie (upgrade notes). Znajdziesz tam istotne informacje, co się zmieniło w wersji, co usunięto i jakie są wymagania. Jeśli dokonujesz dużej aktualizacji powiedzmy  z 3.2 do 4.4 przeczytaj koniecznie uwagi do wszystkich pośrednich wersji. Może uchronić to przed nieprzyjemnymi niespodziankami po aktualizacji.
Gdy już zapoznasz się z dokumentacją, kolejnym krokiem będzie wykonanie pełnej kopii bezpieczeństwa bazy danych. Dobrze jest wykonać również kopie katalogów z plikami zabbixa, php, apache’a – czyli wszystkich komponentów z których korzysta Zabbix. Najlepiej spakować wszystko i zostawić  w odpowiednim miejscu na backupy. 

Teraz zaplanuj dobrze czas, w którym będziesz mógł zatrzymać całkowicie system monitoringu. W tym czasie nie będzie żadnych informacji o stanie usług czy serwerów, nie zostaniesz powiadomiony o zmianach czy awariach. Zwykle na tego typu operacje przeprowadza się w weekendy. W soboty, by pozostawić niedzielne na wypadek gdy pojdzie cos nie tak. Jednak jeśli odpowiednio wszystko przygotujesz do procesu aktualizacji to będzie wszystko dobrze.

Sam proces aktualizacji jest w porosty bo sprowadza się do upgrade pakietów. Pamiętaj aby równocześnie zaktualizować również serwery proxy razem z głównym serwerem, jeśli używasz. Agenty mogą pozostać w starszej wersji lecz docelowo je też należy podnieść.

W dokumentacji ładnie jest opisany cały proces aktualizacji łącznie ze wszystkimi poleceniami – koniecznie zapoznaj się z nią.
Pierwsze uruchomienie usługi zabbix-server po upgrade pakietów uruchomi właściwą aktualizacje serwera. Postęp bedziesz mogl zobaczyc w logach /var/log/zabbix/zabbix-server.log
Jeśli w logach nie ma żadnych błędów to możesz uruchomić web serwer i wrócić do monitorowania naszej infrastruktury informatycznej.

Jeśli tylko masz taką możliwość to warto przetestować upgrade na bliźniaczym środowisku testowym a potem dopiero wprowadzić ją na środowisku produkcyjnym. 

Jakiś czas po aktualizacji warto baczniej przyglądać się wskaźnikom czy działają poprawnie, aby być pewnym, że aktualizacja przebiega w pełni pomyślnie. Sprawdź  też ponownie dokumentację, czy nowej wersji dodano funkcje które mogą okazać się przydatne w naszym środowisku.