13 lutego 2019
Zabbix Appliance
Twórcy Zabbixa przygotowali specjalną wersję, zawierającą już wszystkie niezbędne do działania komponenty – Zabbix Appliance. Jest to kompilacja na bazie systemu Ubuntu lub Centos. Generalnie, ta wersja przeznacza jest do celów edukacyjnych i testowych środowisk monitoringu. Tak też do tego podejdziemy. Do celów produkcyjnych zalecane jest przygotowanie, skonfigurowanie całego środowiska własnoręcznie.
Gotowy obraz udostępniony jest w wielu formatach do wyboru – obraz płyty, obrazy dla różnych wirtualizatorów. Sprawdźmy więc jak działa Zabbix Appiliance na VirtualBox pod systemem Windows.

- Pobierz najnowszą wersję VirtualBoxa ze strony www.virtualbox.org i zainstaluj do domyślnymi ustawieniami.
- Pobierz obraz w formacie Open virtualization format (.ovf) ze strony https://www.zabbix.com/download_appliance i wypakuj zawartość archiwum w dowolne miejsce na dysku.
- Uruchom VirtualBoxa, wybierz opcje Importuj i wskaż wcześniej wypakowany plik zabbix_appliance.ovf. Ustawienia importowanego urządzenia możemy zostawić domyślne.
- Na liście maszyn wirtualnych zaznacz zabbix_appilance i wybierz Ustawienia, w sekcji Sieć ustaw “Mostkowana karta sieciowa”.
- Teraz kliknij Uruchom. System zacznie się bootować i po chwili pojawi się czarne okienko i zabbix login ze znakiem zachęty. Aby się zalogować, wpisz jako login: appliance (lub root dla wersji 5) i hasło: zabbix i teraz masz dostęp do konta na zabbiksowym linuksie
- Poleceniem ifconfig sprawdź jaki adres IP został przydzielony – linia inet addr. W tym testowym przypadku adres IP to 192.168.1.37.
- Uruchom przeglądarkę pod systemem Windows i wpisz http://192.168.1.37/zabbix (dla wersji 5 wystarczy sam adres IP). Po chwili powinno pojawić się okno logowania. Jako login wpisz Admin (A wielką literą) i hasło zabbix
- Dla wersji 5 ustaw jeszcze odpowiednia strefę czasową w linii php_value date.timezone europe/warsaw
sudo vi /etc/php-fpm.d/zabbix.conf
- Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie i teraz zobaczyłeś pulpit (Dashboard) zabbixa – brawo!
Możesz sobie pogratulować bo masz już działający w celach edukacyjnych system i twój przygoda z najlepszym systemem do monitoringu właśnie się zaczęła.

A teraz przejdźmy do omówienia głównego panelu Zabbixa.