Zabbix. Powiadomienia e-mail

W poprzednich artykułach ustawiliśmy wyzwalacz (trigger) który reaguje na zmianę pozycji (item) i wyświetla ustawiony alarm w postaci informacji na ekranie. Jednak pewnie chcielibyśmy, aby system monitoringu powiadamiał nas bezpośrednio o poważniejszych alertach bez konieczności ciągłego wpatrywania się w ekran. Do tego właśnie służą powiadomienia (ang. Notifications). W Zabbixie powiadomienia są przesyłane przez tak zwane typy mediów (Media types), znajdziesz je sekcji Administration. Standardowo dostępne są trzy kanały przesyłania powiadomień – email, komunikator Jabber, SMS. Dodatkowo możesz ustawić kolejny kanał typu Skrypt, który właściwie ma największe możliwości konfiguracji.
Ustawmy teraz pierwszy kanał email. Kliknij link i podaj parametry swojego serwera poczty i konta/skrzynki pocztowej do wysyłki powiadomień. Oczywiście wcześniej powinieneś utworzyć skrzynkę e-mial dla zabbixa (do wysyłki wiadomości). Teraz należy ustawić odbiorcę wiadomości.
Odbiorca wiadomości (adres e-mail) jest pobierany  profilu konta użytkownika tak więc. W prawym górnym roku kliknij na profil, zakładka media i ustaw swój adres email, na który chcesz otrzymywać powiadomienia. Tu określasz też sam o jakim poziomie alertów (severity) chcesz być powiadamiany drogą mailową.

Ostatnim elementem konfiguracji Powiadomień jest ustawienie Akcji.
Akcja łączy Wyzwalacz z Powiadomieniem e-mial.
Przejdź do Configuration/Actions tu domyślnie skonfigurowany mamy jeden alarm, który możemy teraz wykorzystać. Wystarczy go włączyć (enable). Przetestujmy teraz działanie wszystkiego. Dokonaj zmiany na Pozycji tak by zadziałał Wyzwalacz. Jeśli wszystko dobrze zostało skonfigurowane powinieneś otrzymać e-mail o zaistniałym problemie. Możesz również przejrzeć wysłane wiadomości przechodząc do zakładki Monitoring/Events i wyszukując wydarzenie które generuje wysyłki wiadomości.