Zabbix. Przerwa techniczna.

W każdym środowisku IT zdarzają się przerwy techniczne, serwisowe, freez zones. W tym czasie wykonywane są aktualizacje, instalację, zmiany w sprzęcie i oprogramowaniu. A to oznacza zwykle przerwę w dostępie do usług czy serwerów.
Zdecydowanie wolimy unikać alarmów, że serwer nie odpowiada gdy dana przerwa jest zaplanowana. To może  tylko powodować zamieszanie w zespole czy dany alarm jest prawdziwy bo wystąpiła awaria czy może przeprowadzane są prace serwisowe przez kolegów w naszej serwerowni. Właśnie do tego typu sytuacji jest opcja Maintenance.

Sprawdźmy jak wygląda ustawienie takiej przerwy serwisowej w systemie monitoringu Zabbix. Przejdź do menu Configuration i dalej Maintenance. Pojawi się lista ze wszystkimi zdefiniowanymi przerwami technicznymi. Na początku będzie pusta, tak więc utwórzmy nową przerwę klikając na przycisk w prawym górnym rogu strony Create maintenance periods. Teraz mamy do wypełnienia prosty formularza.
Name – nazwa powinna wyraźnie wskazywać na sytuacje jaka będzie się działa podczas danej przerwy technicznej.
Maintenance type – opcja with data collection powoduje że wszystkie dane i Wyzwalacze pracują normalnie ale eskalacja problemów jest zatrzymana. Natomiast opcja No data collection powoduje, że dane nie są zbierane przez wyzwalacze.
Active since i Active till – określa zakres dat w którym wystąpienia przerw serwisowych są planowane. Dokładny czas występowania przerwy serwisowej określamy w zakładce Periods, gdzie możemy ustawić jednokrotne wystąpienie przerwy serwisowej, codziennie, cotygodniowe, comiesięczne.
To jest szczególnie przydatne w sytuacji gdy masz ustawiony harmonogram i codziennie w nocy robisz backup bazy danych. Ustawienia okna serwisowego codziennie o wyznaczonej porze spowoduje że Zabbix nie będzie alarmować, że baza danych została zatrzymana, ponieważ zatrzymanie było planowane na potrzeby backupu.
W zakładce Hosts & Groups określamy hosty lub ich grupy których dana przerwa serwisowa ma dotyczyć. Na koniec nie zapomnij o przycisku Save.

Ekran wprowadzania przerwy technicznej dla monitoringu w systemie Zabbix

Pamiętaj, aby zawsze obserwować działanie pierwszej przerwy serwisowej i korygować wszelkie nieplanowane sytuacje. Nie zaszkodzi na pewno wyrywkowo sprawdzać działanie kolejnych przerw. Szczególnie tych wprowadzonych przez innych członków zespołu monitorującego.