Zabbix. Wprowadzenie.

Tym artykułem chciałem zapoczątkować cykl artykułów poświęconych Zabbixowi.
Zacznijmy od podstaw.

Monitoring systemów teleinformatycznych  jest bardzo ważny dla sprawnego ich funkcjonowania. Administrator odpowiedzialny za systemy IT musi wiedzieć i widzieć co się dzieje gdy wszystko działa poprawnie, aby móc zapobiegać awariom.  Informacje na temat wykorzystania i obciążenia są też niezbędne do racjonalnego skalowania środowiska. Bez dobrego monitoringu admin jest “głuchy i ślepy” a jego wtedy rola ogranicza się tylko do “gaszenia pożarów” gdy już wystąpi awaria, a informacja o tym przyjdzie z produkcji. A tego chcemy uniknąć.
Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego informacje o stanie trzeba zbierać z każdego istotnego elementu infrastruktury – zarówno ze sprzętu, jak i oprogramowania. Co więcej, chcemy też ładnie i czytelnie przedstawiać – wizualizować dane. A w razie konieczności otrzymywać powiadomienia na e-mail czy SMS.
Do tych wszystkich wymagających zadań został stworzony Zabbix.

Zabbix i monitoring

Zabbix to jednym z najpopularniejszych systemów do monitoringu infrastruktury. Wśród jego zalet można wyszczególnić to, że sprawdza się w środowiskach różnej skali od małych organizacji do wielkich korporacji – monitoruje bez większych problemów tysiące urządzeń. Jest łatwy w konfiguracji. Potrafi korzystać z wielu sposobów pobierania danych – od natywnych klientów po obsługę protokołów  SNMP, ICMP, PMI, JMX. W praktyce oznacza to, że pobierze informacje z systemu operacyjnego, nadzorcy wirtualizacji, serwera, bazy danych, urządzenia sieciowego, itp. Właściwie z każdego elementu, który umożliwia wymianę informacji kontrolnych.
Bez wątpienia, na jego popularność wpływa również fakt, że jest to darmowe oprogramowanie. No i posiada dark theme 🙂

Z czego się składa system Zabbix

W systemie Zabbix można wyróżnić kilka elementów

  • Serwer – rdzeń całego systemu, odpowiada za zbieranie i analizę wszystkich danych.
  • Baza danych – tu zapisywane są wszelkie dane wykorzystywane przez serwer.
  • Interfejs – graficzny panel ustawień i prezentacji danych w formie strony web.
  • Agent – mały program instalowany na monitorowanych systemach operacyjnych.
  • Proxy Agent – serwer pośredniczący systemu, wymieniający dane pomiędzy agentami a serwerem Zabbixa.

Pierwsze trzy elementy składają się na podstawowy system Zabbix i powinny być zainstalowane razem na jednej maszynie, pod kontrola Linuxa. Agenty naturalnie wszędzie tam gdzie możemy je zainstalować aby pobierać dane do monitorowania – systemy Windows i Linux. Natomiast proxy (ten też działa tylko pod Linuksem) przydaje się szczególnie w rozproszonych środowiskach, by odciążyć serwer zabbixa lub podnieść poziom bezpieczeństwa w sieci.

Zabbix udostępniany jest w trzech formach

  • paczka do instalacji na Linuxa
  • specjalna, gotowa wersja Linuksa  z zainstalowanym Zabbiksem do celów edukacyjnych
  • kod źródłowy

Ciekawostka jest ze Zabbix-server nie występuje  wersji na Windows. Dostępny jest na najpopularniejsze dystrybucje Linux (m.in. Ubuntu, Red Hat, Centos). Oczywiście sam agent jest dostępny na systemy Microsoftu.

Dobrze, mamy już za sobą podstawowe informację czym jest zabbix, z czego się składa. Teraz pora na instalacje.