Jak zostać programistą?
Obecnie temat pracy jako programista stał się bardzo popularny, głownie ze względu na ilość ofert na rynku pracy i szanse na wysokie zarobki na tym stanowisku. Analitycy przewidują, że będzie potrzeba jeszcze więcej programistów. Pracodawcy przeciągają się w ofertach pracy – oferując co raz wyższe stawki czy liczniejsze benefity. Bez wątpienia programista to zawód, który ma przyszłość.
Jak zostać programistą?
Mamy wiele możliwości, dróg i sposobów nauki, które prowadzą do celu. Książki, które często w ciekawy sposób starają się uczyć podstaw programowania i myślenia analitycznego. Darmowe kursy na YouTube, tu też można znaleźć wiele wartościowych kanałów. Fora dyskusyjne. Płatne kursy na platformach e-learningowe. A ostatnio, co raz liczniejsze kursy stacjonarne i szkoły programowania.
Spotyka się też oferty kursów, gdzie nauka programowania jest za darmo pod warunkiem podjęcia pracy w danej firmie przez określony czas.
Mylna jest opinia, że by stać się programistą niezbędne jest ukończenie uczelni wyższej na kierunku informatyka. Owszem, bardzo to pomaga, ale nie jest niezbędnym warunkiem by stać się deweloperem. Właściwie każdy kto naprawdę chcę, włoży w to odpowiednio dużo czasu, pracy i nauki, może zostać programistą.
Należy mieć też na uwadze, że nauka języka programowania to jedno a nauka do zawodu programisty to drugie. Podstaw programowania w dawnym jeżyku można nauczyć się po lekturze paru dobrych książek, ale to jeszcze za mało by podjąć prace w tym zawodzie, nawet jako junior. Podstawą jest bardzo dobra znajomość samego języka programowania ale od zawodowego dewelopera wymagana jest o wiele szersza wiedza. Dotyczy ona znajomości dodatkowych technologii wspomagających, narzędzi, bibliotek, metodyk pracy, procesów składających się na wytwarzanie oprogramowania. Tak więc nauka języka to dopiero wstęp.
Ile zarobię jako programista?
Istnieje opinia ze programiści zarabiają duże pieniądze. Czy to prawda? To zależy. Owszem, wysokie stawki przeznaczone są dla specjalistów, seniorów, architektów z bogatym i wieloletnim doświadczaniem, pasjonatów, z szeroką wiedzą w dodatkowych dziedzinach. Natomiast początkujący, junior będzie mógł dostać, tak na prawdę podstawową stawkę na początku swojej kariery… Jednak należy pamiętać, że już po roku komercyjnego doświadczenia owa stawka może wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, szczególnie przy zmianie firmy. Niewiele jest zawodów, gdzie doświadczenie i staż tak wielkim stopniu wpływa na wzrost zarobków. Podsumowując, początki są skromne ale z czasem jest lepiej.
Od jakiego języka najlepiej zacząć naukę?
Naukę programowania najlepiej zacząć od nauki języka angielskiego.
Tak, język angielski jest niezbędny, aby sprawnie i bez ograniczeń poruszać się w świecie wytwarzania oprogramowania. Dokumentacja techniczna, opisy bibliotek, komunikaty są w języku angielskim.
Gdy już będziesz radzić sobie z czytaniem dokumentacji po angielsku to kolejnym etapem jest dobre oponowanie mówionego języka angielskiego. Tak by świadomość rozmowy „na callu” w obcym języku z ważnym klientem i zespołem z kilku krajów, nie powodowała dolegliwości żołądkowych. Swobodna komunikacja w języku angielskim to podstawa. Ale bez stresu, nie jest tu zwykle wymagany zaawansowany język angielski. Zwykle wystarcza komunikacyjny, tak by swobodnie porozumieć się na dany temat.
No dobrze, to jaki język programowania wybrać na początek?
No dobrze, znasz dobrze angielski i zastanawiasz od jakiego języka zacząć swoja przygodę z programowaniem. Są dwa podejścia do tego tematu. Pierwszy, wybór języka najatrakcyjniejszego w danym momencie. Tu odpowiedź przyniesie aktualny rynek, zobacz na najpopularniejszych serwisach z pracą w Polsce i za granicą jacy specjaliści poszukiwani są najczęściej. Sprawdź tez najlepiej opłacane stanowiska.
Drugie podejście to nauka łatwiejszego języka programowania. Ta ścieżka jest szczególnie dobra, jeśli nie masz zbytniego doświadczenia w branży IT lub planujesz samodzielna naukę na początku lub po prostu potrzebujesz pisać skrypty automatyzacyjne.
Nie ważne właściwie która ścieżkę wybierzesz. Ważne jest by się w pełni zaangażować to wtedy każda ścieżka będzie dobra i przyniesie oczekiwane rezultaty.
Skup się tylko na jednym języku programowania i rozwijaj się w konkretnej technologii – stań się specjalistą. Zmianę technologii warto rozważyć dopiero w momencie, gdy będzie takie biznesowe uzasadnienie. Wtedy będziesz mieć wybór pozostać w technologii, która znasz i szukać w niej projektu czy przejść do innej. Nie ucz się po trochę podstaw kilku języków bo tak naprawdę nic nie będziesz umiał. Rynek potrzebuje specjalistów.
Jak długo muszę się uczyć programowania by pracować jako junior deweloper?
Wszystko zależy od czasu i entuzjazmu jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na naukę; czy to będzie 8 godzin czy tylko 2 godziny dziennie. Istotne jest też na ile znasz branże IT. Dlatego też czas niezbędny na to by posiąść wiedze na juniora określa się od około roku do trzech intensywnej nauki. A przede wszystkim musisz polubić to co robisz.
Podstaw programowania można nauczyć się już w kilka miesięcy, ale to dopiero początek przygody. Umiejętność programowania określa się dopiero w momencie budowania już własnych, złożonych projektów, które korzystają z różnych środowisk i technologii.
Czy warto się uczyć programowania?
Niezależnie czy planujesz karierę dewelopera czy nie, ale chcesz pracować w branży IT – warto uczyć się programowania. Znajomość programowania przydaje się zawsze specjalistom IT w tworzeniu skryptów automatyzujących, natomiast kadrze kierowniczej pozwala lepiej jest zrozumieć niuanse i ludzi w projektach.
P.S. Polecam Pythona.