Źródła obrazów dysków i maszyn wirtualnych

Może się zdarzyć, że chcesz przetestować jakąś funkcjonalność w swoim projekcie, potrzebujesz na szybko wirtualną maszynę z gotowym systemem, bez konieczności przechodzenia przez żmudny proces instalacji i konfiguracji systemu operacyjnego. Albo może chcesz po prostu zapoznać się z gotowych systemem, ze zwykłej informatycznej ciekawości. Dobra wiadomość jest taka, że w  sieci znajdziemy wiele źródeł gotowych obrazów w formatach  dla popularnych wirtualizatorów. Pobranie gotowego obrazu dysku często pomaga zaoszczędzić wiele czasu. 

Oracle

Producent Virtualboxa udostępnia gotowe maszyny do dla deweloperów. Nie są przeznaczone na środowiska produkcyjne

osboxes.org
Pomysł na osboxes zrodził się około 2011 roku  jako hobbystyczny projekt, aby ułatwić dostęp do różnych dystrybucji wszystkim pasjonatom systemu Linux. Obecnie witryna udostępnia ponad 60 rożnych wersji systemu operacyjnych głównie z rodziny Linux ale też znajdziemy .  Udostępnia obrazy dysków w formatach dla Virtualbox i VMware (VDI, VMDK, VHD).  Co więcej, każdy system operacyjny dostępny jest w różnych wersjach, zwykle najnowszej plus kilka starszych wstecz, w tym dla systemów 64 jak i 32-bitowych. Obrazy są to standardowo skonfigurowane systemy bez dodatkowych programów.
Pamiętaj, że dla obrazów z tego źródła użytkownik root to osboxes a hasło to osboxes.org (te informacje najdziesz też pod zakładką info na stronie). 

virtualboxes.org
Jak sama nazwa wskazuje, strona zawiera obrazy przeznaczone dla obrazów virtualboxa. W zasobach jest  około 50 obrazów różnych systemów operacyjnych opartych o licencję GNU/Linux czy BSD. Niestety, od jakiegoś czasu nie jest już aktualizowana o najnowsze wersje systemów. Stronę więc można potraktować jako swego rodzaju archiwum. Zawiera wiele starych wersji a to może czasem okazać się przydatne, gdy będziemy potrzebować naprawdę starej wersji, której nie znajdziemy w osboxes czy w oficjalnych repozytoriach dystrybucji. 

LinuxVMImages
Ta strona jest o tyle wyjątkowa ponieważ zawiera obrazy nie samych dysków wirtualnych a całych maszyn wirtualnych. Obrazy przygotowane w formatach OVF zawierają oprócz dysków także ustawienia maszyny wirtualnej. Taki obraz zaimportować do Virtualboksa a nie tylko podpiąć jak dysk sam VDI. Oczywiście strona zawiera równe popularne dystrybucje systemów z rodziny linux.

Windows Dev Center
Na koniec ciekawostka. Sam wielki Microsoft z Redmond udostępnia wersje ewaluacyjne swoich systemów operacjach specjalnie przygotowanych pod popularne wirtualizatory.
Zwykle to są wersje systemów przygotowane i skonfigurowane  w konkretnym celu. Na przykład z gotowym zestawem narzędzi do dewelopmentu. 

Pamiętaj, aby zawsze korzystać systemu operacyjnego zgodnie z jego zapisami w licencji. 


Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.