Co to jest AWS EC2?

EC2 to nazwa jednej z popularniejszych usług Amazona. Elastic Compute Cloud to wirtualne maszyny dostępne na życzenie w chmurze. Obrazy systemów występują pod akronimem AMI (Amazon Machine Images). Obecnie chyba dostępne są wszystkie systemy operacyjne istniejące na rynku. 

Jakie są zalety korzystania z EC2?

 • maszyna o dowolnych parametrach dostępna od ręki, na życzenie
 • dowolny system operacyjny na życzenie
 • maszyna o dowolnych parametrach dostępna od ręki, na życzenie
 • płatność w zależności od parametrów i realnego wykorzystania
 • skalowalności/rozbudowa na życzenie 

Maszyny w ramach EC2 wykorzystywane mogą być do dowolnych celów. Najczęściej  do hostowania stron WWW czy aplikacji web. 

Tworzenie maszyny wirtualnej

 1. W Menu AWSa w sekcji Compute wybierz EC2 i dalej przycisk Lunch instance
 2. Zostaniesz przekierowany do formularza składającego się z kilku kroków.
  1. Choose Ami – tu wybieramy obraz systemu na podstawie którego będzie zbudowana nasza wirtualna maszyna. Część z nich jest darmowa. 
  2. Choose an Instance Type – wy wybieramy parametry  maszyny (pamięć procesor, przepustowość sieci, itp.) na jakiej będzie zbudowana nasza maszyna wirtualna. Te najprostsze mogą być darmowe.
  3. Configure Instance – tu z kolei ustawiamy szczegóły naszej instancji (ilość, sieć, role, zachowania, itp)
  4. Add Storage – tu ustawiamy parametry dysku, ewentualnie dokładamy kolejne dyski do naszej maszyny. Uważaj, bo nawet jeśli wybierzesz darmowa maszynę to dodatkowy dysk już może być płatny.
  5. Add Tags – opcjonalnie, dodajemy tagi (klucz-wartość) do maszyny, tak by było łatwiej nią zarządzać, na przykład w skryptach
  6. Configure Security Group – tu właściwie ustawiamy firewalla dla naszej maszyny
  7. Review – ostatni krok, strona podsumowująca wszystkie wybrane parametry naszej maszyny
 3.  Klikamy Lunch i… prawie mamy już nasza maszynę bo tu zwykle pojawia się okienko dotyczące kluczy, niezbędnych do połączenia się z nasza maszyną. 
  1. Wybieramy Create new key pair, nazywamy dowolnie klucz i klikamy Download aby pobrać plik .pem. Zapisujemy go w bezpiecznym miejscu na dysku lokalnym
  2. Na stronie Launch Status możemy poczytać o instalacji. Klikamy View instances by zobaczyć szczegóły naszej, już utworzonej maszyny wirtualnej. 
 4. Teraz już możemy podłączyć się do naszej wirtualnej maszyny za pomocą dowolnego klienta SSH. 
  Na przykład w Puttym w pole Session wklejamy nasz Public IPv4 DNS (to znajdziemy w szczegółach naszej maszynki). Dalej w Conection/SSH/Auth wskazujemy nasz plik .pem wcześniej pobrany i kliknij Open.
  Już jesteś w swojej wirtualnej maszynie.

Zamykanie maszyny wirtualnej

Zakończyłeś prace ze swoja maszyna wiec czas ja wyłączyć aby nie generować kosztów. w Tym celu zaznacz daną maszynę na liście i wybierz z menu Actions/Manage instante state, gdzie będziesz mieć do wyboru; Stop aby wyłączyć maszynę lub Terminate aby ją całkowicie usunąć. 

Polecane książki:

Apache2
Tags: