Dlaczego Kubernetes a nie Dockers Swarm?

Wydawałoby się że natywnym rozwiązaniem do orkiestracji kontenerów Dockera jest właśnie Docker Swarm. To rozwiązanie było opracowane właśnie przez firmę Docker. 

Jednak rynek zweryfikował i odbiorcy oba rozwiązania i okazało się, że to Kubernetes stał się popularniejszym narzędziem. Głównie ze względu na jego niezawodność w dużych wysokoskalowalnych środowiskach.

Przeglądając oferty pracy da się zauważyć trend już od jakiegoś czasu, że to Kubernetes zdominował tą część technologii.  Na przykład (w 2023 roku) sprawdzając na popularnym serwisie pracuj.pl ilość ofert pracy w samej warszawie to tych ze słowem kluczowym Kubernetes mamy 235 a tych z “docker swarm” tylko 6. O czymś to świadczy wyraźnie, które narzędzie jeśli lepiej przyjęte i którego warto poznać. 

Obecnie już firma Docker oddała pole Kubernetes bo ten jest domyślnie instalowany i ich rozwiązaniu Docker Desktop. A dalszym rozwojem Docker Swarma zajmuje się firma Mirantis, która to oferuje go wśród swoich rozwiązań, tuż obok Kubernetesa. 

Choć z drugiej strony jeśli Twój wybór, ze względów potrzeb w projekcie będzie wskazywał na Docker Swarm to nic nie szkodzi, to nadal bardzo dobre rozwiązanie do orkiestracji kontenerami dockera i sprawdza się w wielu sytuacjach.