Zabbix. Monitorowanie danych w bazie danych

W jednym z poprzednich artykułów poznaliśmy jak monitorować bazę danych MySQL w kontekście jej wydajności. Teraz warto przyjrzeć się danym w środku bazy danych MySQL pod kontrolą systemu Linux Ubuntu.

 1. Zainstaluj pakiet unixodbc
  sudo apt-get install unixodbc
 2. Teraz potrzebujemy pobrać ze strony konektor ODBC. W tym celu przejdź na stronę https://dev.mysql.com/downloads/connector/odbc/
  Potrzebujemy poprzedniej wersji – kliknij na przyciska Looking for previous GA versions by pobrać wersje 5.x
 3. W formularzy wybierz odpowiednią wersje systemu operacyjnego na przykład Linux Ubuntu 18.04, 64-bit i kliknij przycisk Download poniżej.
 4. Domyślnie archiwum zapisze sie w katalogu Download katalogu domowego użytkownika. Uruchom terminal i przejdź tam poleceniem cd Dowloads.
 5. Rozpakuj paczkę poleceniem
  tar -xvf mysql-connector-odbc-5.3.14-linux-ubuntu18.04-x86-64bit.tar.gz
 6. Skopuj pliki do odpowiedniego katalogu w swoim systemie operacyjnym
  sudo cp mysql-connector-odbc-5.3.14-linux-ubuntu18.04-x86-64bit/lib/libmyodbc5* /usr/lib/x86_64-linux-gnu/odbc/
 7. Odpal instalator
  sudo mysql-connector-odbc-5.3.14-linux-ubuntu18.04-x86-64bit/bin/myodbc-installer -d -a -n "MySQL" -t "DRIVER=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/odbc/libmyodbc5w.so;"
 8. Utwórz testowe połączenie
  sudo mysql-connector-odbc-5.3.14-linux-ubuntu18.04-x86-64bit/bin/myodbc-installer -s -a -c2 -n "test" -t "DRIVER=MySQL;SERVER=127.0.0.1;DATABASE=zabbix;UID=zabbix;PWD=password"
 9. Otwórz przeglądarkę i przejdź na stronę swojego Zabbixa. Zaloguj się jako administrator, dalej menu Configuration/Host i Create host.
 10. Wypełnij formularz, nazywając nowy host jednoznacznie i wybierając przynależność do odpowiedniej grupy. Reszta ustawień można pozostać domyślnie. Na koniec kliknij przycisk Add.
 11. Teraz przejdź do sekcji Item dla nowo utworzonego hosta i wybierz przycisk Create Item po prawej stronie
 12. Wybierz formularz dla nowego itema. Podaj jego nazwę i w Type wybierz opcje Database monitor. W polu Key fragment <unique short descryption> zastąp własna unikalna nazwa która będzie opisywać zapytanie SQL. Natomiast w fragment dsn zastąp nazwa DSN utworzona w kroku 8. czyli „test”
 13. W polu SQL query wpisz zapytanie SQL-owe, którego wynik chcesz by był zwracany jako wartość do itema zabbixa. Dla pewności przeestetyzuj jeszcze te zapytanie bezpośrednio w bazie.
  Pamiętaj, że wynikiem zapytania może być tylko jedna wartość.
  Resztę pol ustaw według własnych preferencji
 14. Przejdź do sekcji Monitoring/Latest data. W filtrze możesz ustawić tylko nowo dodany host i zobacz czy zawracana jest poprawna wartość za nasze zapytanie SQL.

  Uff… to już wszystko. Trochę tych kroków jest. Nie jest to zbytnio proces user-friendly. Co ciekawe ta konfiguracja wygląda trochę inaczej w przypadku innych dystrybucji Linuksa. Mam nadzieje ze w kolejnych wersjach Zabbixa proces tez zostanie uproszczony.