Virtualbox. Dodawanie procesorów w locie.

Nowoczesne systemy serwerowe wspierają możliwość dodawania i odejmowania procesorów w trakcie pracy. Mechanizm ten nazywa CPU hotplug i został też zaimplementowany do Virtualboxa.
Program potrafi dodawać lub odejmować procesory w już pracującej maszynie wirtualnej. Goszczące systemy z rodziny Linux wspierają w pełni ten mechanizm, to znaczy dodawanie (hot-add) i usuwanie procesów (hot-remove). Natomiast w przypadku Windows Server obecnie wspierane jest tylko dodawanie procesów. 

Możliwość skorzystania z CPU Hot-plugging należy zaplanować wcześniej dla danej maszyny ponieważ polecenia inicjujące zadziałają przy wyłączonej maszynie.
Aby go uaktywnić należy wydać poniższe polecenie:
VBoxManage modifyvm NazwaMaszyny --cpuhotplug onNatomiast teraz należy okreslic maksymalna ilośc procesorów dla maszyny wirtualnej, na przykład 6:
VBoxManage modifyvm NazwaMaszyny –cpus IloscProcesorow

I teraz już przy uruchomieniu maszynie, wpisując polecenia w konsoli gospodarza, możemy dodawać lub odejmować procesory. 
Aby dodać procesor wykonaj polecenie:
VBoxManage controlvm NazwaMaszyny  plugcpu NumerProcesoraAby odjąć procesor wykonaj polecenie: 
VBoxManage controlvm NazwaMaszyny unplugcpu NumerProcesora

Przy czym numer procesora zawiera się w przedziale od 0 do 5 jeśli zadeklarowaliśmy maksymalna liczne procesorów 6. Procesora z numerem 0 nie usuniesz.
Warto tu mieć też zainstalowane Dodatki Gościa ponieważ wśród wielu zalet tego pakietu jest też usługa, która pomaga zarządzać dodawanymi i usuwanymi procesorami. 
Uważaj też aby nie dodać zbyt wiele procesorów, ponieważ system gospodarza może zacząć “haczyć” i spowolni jeśli przydzielisz zbyt wiele tyle procesorów ( jeśli zbliżysz się do liczby rdzeni, które masz rdzeni fizycznie w komputerze).

Dodatkowo, kilka poleceń którymi możemy w konsoli sprawdzić informacje o procesorach pod systemem Linux:

  • lscpu
  • top 
  • nproc 
  • cat /proc/cpuinfo

A także, kilka sposobów którymi możemy sprawdzić informacje o procesorach pod systemem Windows:

  • Graficznie Task Manager (Menedżer zadań)
  • Graficznie – program CPU-Z
  • polecenie msinfo32
  • powershell WMIC CPU Get DeviceID,NumberOfCores,NumberOfLogicalProcessors

Dla przypomnienia,  jeśli teraz chcesz dodać lub odjąć procesor przy wyłączonej maszynie to skorzystaj z poleceń:VBoxManage modifyvm NazwaMaszyny plugcpu NumerProcesora
VBoxManage modifyvm  NazwaMaszyny unplugcpu NumerProcesora
Ewentualnie skorzystaj z interfejsu graficznego i menu Ustawienia/System/Procesor jeśli maszyna jest wyłączona.

Na koniec warto dodać, że można ustawić więcej procesorów niż mamy fizycznych rdzeni, jednak to raczej obniży wydajność.