Virtualbox. Import maszyny wirtualnej.
Na początku należy wiedzieć że maszynę wirtualną można zaimportować do Virtualboxa na dwa sposoby. Pierwszy to import całego urządzenia wirtualnego drugi to import samego dysku wirtualnego. Oba sposoby dają z grubsza ten sam efekt jednak sposób dodania ich trochę się różni. W tym artykule przedstawię ten pierwszy sposób, czyli jak zaimportować pełne urządzenie wirtualne.
Warto nadmienić, że do importu i eksportu urządzeń w Virtualboksie wykorzystywany jest format Open Virtualization Format. Jest to otwarty, niezależny i wydajny format dystrybucji urządzeń wirtualnych. Co ciekawe w jednym pakiecie OVF może znajdować się wiele maszyn.
W kontekście formatu OVF pojawiają się dwa pliki:
- plik z rozszerzeniem .ovf zawiera metadane opisujące wirtualne urządzenia
- plik z rozszerzeniem .ova to archiwum TAR, które zawiera pliki ovf, pliki manifest i inne
- Z menu Plik głównego okna wybieramy Importuj urządzenie wirtualne… (CTRL+i). Pojawi się okno importu, które najlepiej od razu przełącz w tryb eksperta dzięki czemu będziemy mieć widoczne wszystkie opcje na jednym ekranie. Tryb podstawowy dzieli je na dwa kolejne kroki. Nie ma tu różnicy w opcjach a jedynie w widoku.
- Po lewej stronie kliknij na ikonkę żółtej teczuszki i wybierz plik z maszyna wirtualna. Zwykle z rozszerzeniem ova lub ovf
- Teraz powinny pojawić się informacje na temat importowej maszyny. Tu już możemy zmienić jej ustawiania jeśli nam nie odpowiadają.
- Kliknij przycisk Importuj. Ten proces może trochę potrwać w zależności od wielkości maszyny i prędkości fizycznego dysku na który jest importowana. Zwykle kilka minut.
To wszystko po kilku chwilach już masz zaimportowaną nową maszynę wirtualną
Dodam że sam dwuklik na ikonkę pliku ova też automatycznie odpala okienko importu maszyny wirtualnej. Taka droga na skróty.
Jak wspomniałem wcześniej plik ova to tak naprawdę archiwum TAR. Możesz go otworzyć na przykład programem 7-zip. Zobaczysz w nim trzy pliki
- plik vmdk – zawierający obraz wirtualnego pliku
- plik off – zawierający opis konfiguracji wirtualnej maszyny (w formacie xml)
- plik manifest zawierający sumy kontrolne dwóch powyższych plików
Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.