Virtualbox. Uruchamianie maszyny wirtualnej z linii poleceń

Przyszła pora aby w końcu uruchomić naszą wirtualną maszynę z poziomu linii poleceń. Ten sposób przydaje się gdy uruchamiamy maszynę gościa zdalnie lub gdy pracujemy na serwerze wirtualizacji bez środowiska graficznego. Lecz nim wykonamy to zadanie, musimy przypomnieć sobie o rodzajach startów maszyny w Virtualboksie.

Virtualbox potrafi uruchomić wirtualną maszynę w jednym z trzech trybów:

  • Bezgłowy start (Headless Start) – powoduje uruchomienie maszyny wirtualnej ale bez okienka z widokiem jej ekranu. Dokładnie tak jak byśmy uruchomili komputer czy serwer bez podłączonego monitora. Ten rodzaj startu najbardziej pasuje do systemów serwerowych, które udostępniają nam swoje usługi w sieci a zarządzanie nimi odbywa się poprzez protokoły zdalne – na przykład SSH czy RDP. Ten tryb jest też właściwym trybem gdy zarządcą Virtualboxa (hypervisorem) jest system operacyjny bez środowiska graficznego – częste rozwiązanie w serwerowych środowiskach. 
  • Zwykły start (Normal Start) –  jest to zwykły start, naśladujący to w jaki sposób uruchamia się komputer z podłączonym do niego monitorem. VirtualBox na maszynie gospodarza otwiera okno i wyświetla w nim obraz z uruchamiania maszyny wirtualnej. 
  • Oddzielny start (Detachable Start) – połączenie cech dwóch powyższych typów startów. Maszyna startuje normalnie ale można też zamknąć okno z wyświetlanym razem maszyny wirtualnej i wtedy przechodzi do trybu bezgłowego. Tak jak byśmy odłączyć monitor od komputera w serwerowni, na przykład po wykonaniu instalacji. Co ważne, można przełączać się pomiędzy trybem zwykłym a bezgłowym bez konieczności zatrzymywania maszyny. Z technicznego punktu widzenia jest to tryb bezgłowy plus okienko w oddzielnym procesie. Miej jednak na uwadze, że ten tryb jest jeszcze w fazie dopracowywania i niektóre funkcje mogą w nim nie działać poprawnie w (na przykład akceleracja 3D). 

Jeśli serwerem maszyn wirtualnych jest serwer bez interfejsu graficznego, tu najbardziej odpowiednim wyborem wydaje się tryb headless. 

Aby uruchomić maszynę w trybie headless, wydaj następujące polecenie:
VBoxManage startvm NazwaMaszyny --type headless Nawet jeśli mamy dostępne środowisko graficzne to też możemy uruchamiać maszyny z linii poleceń bo tak nam wygodniej lub po prostu uważamy skryptów, które automatyzują nam pewne procesy związane ze startem maszyn wirtualnych.

Dla normalnego startu wydaj polecenie:
vboxmange startvm NazwaMaszyny --type guiTen tryb startu jest domyślny więc możemy tu nawet pominąć parametr –type gui

Natomiast gdy chcemy uruchomić maszynę wirtualną w trybie Oddzielny start (Detachable Start), to wydaj polecenie:
vboxmanage startvm NazwaMaszyny --type separate

Opcjonalnie, zmiana nazwy maszyny możesz podać jej identyfikator UUID. Dla przypomnienia aby wyświetlić nazwy i identyfikatory dostępnych maszyn wydaj polecenie
vboxmanage list vms

A jeśli chcesz uruchomić maszynę i od razu aktywować na niej protokół do zdalnych połączeń to wydaj polecenie:
VBoxHeadless --startvm NazwaMaszyny --vrde on


Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.