Virtualbox. Wymagania sprzętowe.

W przypadku każdego oprogramowania komputerowego istotnie są jego wymagania sprzętowe. Czy nasz komputer jest odpowiedni do tego aby komfortowo na nim pracować z danym programem. A szczególnie to jest ważne w przypadku oprogramowania, które ma za zadanie sprawić że nasza stacja robocza będzie udawać wiele innych komputerów. Zatem jakie wymagania sprzętowe ma Virtualboxa? 


Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ wszystko zależy od tego jak będziemy korzystać z Virtualboxa. Tak jak w przypadku gier, producenci coraz częściej podają różne konfiguracje sprzętowe,  by grać komfortowo, zależności od oczekiwanej rozdzielczości i ilości FPS i jakości grafiki. Tak samo w przypadku Virtualboxa inne będą wymagania dla pracy z jedna wirtualna maszyna a diametralnie inne dla równoczesnej pracy z wieloma wirtualnymi systemami. Jednak spróbuję w poniższym artykule trochę uporządkować tę kwestię. 

Sam Virtualbox może się uruchomić na dowolnym komputerze działającym pod współczesnym systemem operacyjnym. Wiec aby zobaczyć sam program nie ma żadnych wymagań. Temat jednak się zmienia jeśli zaczniemy rozpatrywać w kontekście wirtualizacji systemów. Ponieważ sprzęt naszej stacji roboczej musi udźwignąć nasz system operacyjny plus dodatkowe wirtualne systemy operacyjne. A im ich więcej równocześnie ma pracować tym wymagania sprzętowe wzrastają znacząco

Zacznijmy od podstawowych parametrów sprzętowych dla w miarę komfortowej pracy z jedna lub dwiema maszyna wirtualna.

Procesor – i5 dowolny współczesny  procesor x64 do pracy biurowej, najlepiej przynajmniej 4 rdzenie lub więcej. 

Włączona obsługa wirtualizacji  w BIOS.
Wszystkie współczesne procesory mają obsługę wirtualizacji. Dla procesorów AMD jest to AMD-V natomiast dla procesorów Intela jest to VT-x. Zdarza się że producenci płyt głównych trochę inaczej nazywają technologie procesora wspierające wirtualizacje. Jednak zazwyczaj nazwy są bardzo podobne lub po prostu kryją się pod opcja “virtualization”.  W każdym bądź razie te opcje muszą być włączone w BIOS – ustawione na enable lub on.

Pamięć RAM – 16 GB+  im więcej tym lepiej ponieważ przydzielona dla maszyny wirtualnej pamięć w całości alokowana przy uruchomieniu każdej wirtualnej maszyny. 

Dysk – 60GB SSD wolnego miejsca. Tu wszystko zależy od tego jakiej pojemności dyski wirtualne będziemy potrzebować. Przyjmuje się że dla systemów z rodziny windows standardowy minimalny dysk to 30 GB a dla linuksów to 10 GB. Oczywiście większe zapotrzebowanie zależy od naszych potrzeb. Jeśli mówimy o komfortowej pracy to ważne jest aby to był szybki dysk SSD najlepiej NVMe.

Virtualbox jest tak zwanym hypervisorem typu II więc wymaga systemu operacyjnego, na którym mógłby działać. Tak więc pracuje na wszystkich aktualnie wspieranych systemach z rodziny Windows, Windows Server, Mac OS X, popularnych dystrybucjach systemu Linux, a także Oracle Solaris.

Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest dla Ciebie.