Zabbix. Jaką bazę danych wybrać?

Jedno z podstawowych pytań, jakie może się pojawić przy projektowaniu środowiska dla systemu monitoringu to jakiej bazy danych najlepiej użyć.

Zabbix daje nam możliwość wyboru spośród kilku baz danych:

  • MySQL 5.0.3 lub nowsza (z forkiem MariaDB)
  • PostgreSQL 8.1 lub nowsza
  • Oracle 10g lub nowsza
  • IBM DB2 9.7 lub nowsza
  • SQLite 3.3.5 lub nowsza (tylko dla serwera proxy)

Zaletą Zabbixa jest to że pracuje równie wydajnie na każdej bazie danych. Właściwie wybór głownie zależy od tego, jaką bazę preferujesz,  z jaką masz najlepsze doświadczenie. Ma o to o tyle znaczenie, że do Ciebie będzie również należało wykonywanie kopii bezpieczeństwa, ewentualna optymalizacja czy ogólnie mówiąc obsługa bazy. Szczególnie istotne jest to przy Oracle czy IBM DB2 ponieważ te bazy są mniej popularne i znajdziemy mniej informacji o nich na forach poświęconych zabbikowi. 

Jak wspomniałem, jeśli chodzi o wydajność to nie ma dużej różnicy pomiędzy wymienionymi bazami danych dla większości środowisk – na wszystkich Zabbix działa równie dobrze. Jednakże gdy planujesz naprawdę ogromne środowisko z ilością zbieranych danych rzędu kilkadziesiąt tysięcy na sekundę to zalecane jest aby użyć PostgreSQL. Choć i inne bazy też tu będą dobrze pracować.

Jeśli nadal zastanawiasz się jaka bazę danych wybrać dla swojej instalacji Zabbixa to po prostu wybierz MySQL/MariaDB a będziesz zadowolony.