Instalacja programu Virtualbox na systemie Linux

Firma Oracle, obecny wydawca Virtualboksa, stale rozwija swoje narzędzie do wirtualizacji. Równocześnie wydając nowe wersje na kilka różnych systemów operacyjnych: Windows, OS X, Solaris i Linux. W tym artykule zobaczymy jak zainstalować program Virtualbox na Linuksie.  

Linux zawsze daje duża swobodę działania. Nie inaczej jest i w tym przypadku ponieważ virtulboksa możemy na kilka rożnych sposobów. Sprawdźmy dwa najpopularniejsze. Tym razem na Lubuntu.

 1. Instalacja za pomocą managera oprogramowania.
  Kiedy korzystamy z graficznego środowiska na systemie Linux to zwykle mamy dostępny manedżera pakietów (na przykład Centrum oprogramowania). Tu zainstalujemy dostępny program z repozytoriów systemu.
  W wyszukiwarce managera pakietów wpisz frazę “virtualbox” i zainstaluj
  virtuabox
  virtualbox-ext-pack

  Po zakończonym procesie instalacji odszukaj virtual w menu programów i uruchom

 2. Następny popularny sposób to instalacja z poziomu terminala. Tu też zainstalujemy program z repozytoriów systemu. Zatem otwórz swój ulubiony terminal (CTRL+ALT+T), zaktualizuj pakiety poleceniem
  sudo apt-get update
  Teraz zainstaluj virtualboxa i pakiet rozszerzeń  zawierający dodatkowe funkcjonalności (ten na licencja PEUL) poleceniami:
  sudo apt-get install virtualbox
  sudo apt-get install virtualbox—ext–pack

  Po zakończonej instalacji uruchom program poleceniem virtualbox w konsoli

Jak widać proces instalacji virtualboksa na linuksie jest równie prosty jak na windows.
Wymieniony wyżej sposób działa na popularnych dystrybucjach bazujących na Debianie i używających systemu zarządzania pakietami apt.

Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest dla Ciebie.