Jak otworzyć wirtualny dysk?

Virtualbox przechowuje dysk swojej maszyny wirtualnej w pojedynczym pliku w formacie VDI (Virtual Disk Image). Przechowywanie całego dysku w kontenerze w formie jednego pliku jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo dzięki temu łatwo jest przenosić i zarządzać wszystkimi wirtualnymi dyskami. Aby zobaczyć zawartość takiego wirtualnego dysku należy podpiąć plik vdi do wirtualnej maszyny i uruchomić ją, gdzie po chwili, już w danym systemie będziemy mogli mieć dostęp do plików i folderów.

Jednak jest jeszcze możliwość aby otworzyć zawartość takiego dysku bez odpalania  wirtualnej maszyny. Pomóc tu może nam popularny archiwizator 7-zip. Po uruchomieniu programu z menu plik wybierz Otwórz i wskaż obraz .vdi, po chwili zobaczysz zawartość dysku maszyny wirtualnej, którą możesz przeglądać lub wypakować na swój lokalny dysk.


Oczywiście takie otwieranie dysków wirtualnych ma też swoje ograniczenia, ponieważ będziesz mieć dostęp tylko do plików i folderów, które dostępne są dla wszystkich. Jednak nawet tak ograniczoną funkcjonalność się przydaje aby skopiować pliki niezabezpieczone lub szybko przejrzeć dysk wirtualnej maszyny.


Jeśli interesujesz się tematem Virtualboxa to zapraszam Cię do kursu Virtualbox w praktyce – tam poznasz szczegółowo wszystkie najważniejsze zagadnienia programu.
Natomiast jeśli chcesz zautomatyzować swoje maszyny wirtualne to kurs Vagrant w praktyce jest właśnie dla Ciebie.