Zabbix. Integracja z Grafaną.

Grafana to jeden z najpopularniejszych systemów wizualizacji danych. Często jest też używany jako dodatkowe narzędzie do pokazywania wykresów i grafik z Zabbixa. Choć muszę nadmienić, że te z samego Zabbixa wyglądają coraz ładniej, zwłaszcza w wersji 4. został poprawiony ich wygląd. Jednak gdy bardzo chcesz użyć Grafenu do prezentacji monitoringu to tu znajdziesz przepis jak zintegrować Grafanę z Zabbixem.

 1. Zainstaluj Grafane na dowolnym, najlepiej linuksowym, hoscie.
 2. Teraz musimy zainstalować plugin Zabbixa do Grafany. W tym celu wykonaj poniższe polecenie
  grafana-cli plugins install alexanderzobnin-zabbix-app
 3. Zrestartuj serwer Grafany poleceniem
  sudo systemctl restart grafana-server
 4. Uruchom Grafanę w przeglądarce i przejdź do sekcji konfiguracji i wybierz Plugins. Na przykład http://localhost:3000/plugins lub ikona koła zębatego po lewej stronie w menu i dalej Plugins)
 5. Znajdź na liście zainstalowany plugin Zabbixa i włącz go przyciskiem zielonym Enable.
 6. Wróć do głównej strony Grafany i wybierz Add data source. Na dole strony w znajdź Zabbixa i wybierz zielony przycisk Select.
 7. Otworzy się okienko ustawień i w polu URL podaj sciezke
  http://adres_ip _serwera_zabbixa/zabbix/api_jsonrpc.php
  Natomiast w polu Username i Password podaj nazwę użytkownika i hasło konta w Zabbixie, może to być konto administratora. Pamiętaj, że uprawnienia tego konta w zabbiksie będą określać do czego jakich hostów będziesz mieć dostęp już w samej Grafanie. Reszta opcji według uznania. Zapisz ustawienia.
 8. To wszystko. Przejdź do budowania nowego dashboarda Grafany. (Create/New dashboard). 

Jak widać integracja Grafany z Zabbix jest bardzo prosta. Teraz już możesz budować najpiękniejsze wykresy do prezentacji na wielkich monitorach.