Jak przyśpieszyć codzienna pracę na komputerze

Pracując na komputerze ważne jest, by pracą była jak najbardziej efektywna. W myśl zasady, że należy pracować mądrze a nie ciężko. Każdy z czasem wypracowuje sobie swoje sposoby na zoptymalizowanie codziennej pracy przed ekranem monitora. W tym artykule przedstawię kilka sposobów, z których korzystam na co dzień.

Przeglądarka internetowa i codzienne strony

Codziennie otwieramy te same strony w przeglądarce internetowej –   poczta, systemy sprzedażowe, kalendarze,  Intranet czy i inne aplikacje online, niezbędne codziennie w pracy. Na wszystko trzeba od nowa wchodzić co rano.
Już sporym ułatwieniem jest dodawaniem stron do “Paska zakładek” – oszczędzamy czas na wpisywaniu adresów ale  i tak musimy wyklikiwać zwykle ten sam zestaw stron.
Jeśli faktycznie jest to codziennie jest ten sam zestaw  stron to o wiele lepiej będzie dodać te strony do otwieranych przy uruchomieniu przeglądarki.  Każda aktualna przeglądarką oferuję taką funkcjonalność by  otworzyć dowolny zestaw stron przy każdym uruchomieniu.

  • Chrome: Ustawienia->Po uruchomieniu->Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron
  • Firefox:Menu->Opcje-Uruchamianie->Strona startowa->Inne strony i wole adres URL i  wpisujemy kolejne strony oddzielone znakiem | lub klikamy na przycisk  Użyj bieżących stron jeśli w tym momencie mamy otwarte tylko te strony które chcemy wczytać podczas uruchomienia Firefoksa.
  • Edge: Opcje->Ustawienia->Otwórz przeglądarkę z: Określone strony

Jeśli używasz innej przeglądarki – sprawdź jej ustawienia. Na pewno też ma taką funkcjonalność.

Teraz wystarczy jedno klikniecie rano na ikonkę i już automagicznie uruchamia się nam niezbędny codzienny zestaw narzędzi do pracy w ulubionej przeglądarce.

Często wpisywane teksty

Zdarza się, że cyklicznie odpowiadamy w ten sam sposób – w poczcie, systemie zadaniowym czy komunikatorze internetowym – używamy tych samych zwrotów.
W takiej sytuacji  przydane może okazać się małe  narzędzie o nazwie TyperTask. Program ten na żądanie wypisuje określony tekst. Brzmi trochę zawile więc najprościej będzie na przykładzie  – pisze w wiadomości dw i wskazuje mi tekst “Dziękuję za Twoją wiadomość”, pisze w komunikatorze zp i wyskakuje mi tekst “Twoje zgłoszenie zostało przyjęte”, pisze pzdr i natychmiast pojawia się słowo “Pozdrawiam”, itd.
Wszelkie wyzwalacze i pojawiające się teksty konfigurujemy w programie. Naprawdę pozwala to nam zaoszczędzić wiele czasu na codziennym pisaniu.

Poznaj skróty klawiszowe swoich ulubionych programów

Skrót klawiaturowy powoduje wykonanie określonej akcji. Wywoływany jest po przez naciśnięcie jednego, dwóch lub większej ilości klawiszy. Przykładem pojedynczego skrótu są na przykład klawisze funkcyjne od F1 do F12. Głównym zadaniem skrótów jest przyspieszenie obsługi i pracy, poprzez szybsze  wywołanie, określonej operacji w programie czy systemie operacyjnym (bez konieczności wybierania ich kursorem myszki z menu). Faktycznie, sprawne posługiwanie się skrótami skraca ogólny czas pracy. Najpopularniejszym skrótem klawiszowym jest Ctrl+C i Ctrl+V – służący odpowiednio do kopiowania tekstu lub obiektu do schowka systemowego i wklejeniu go w innym miejscu.

Właściwie każdy program posiada swoje skróty klawiaturowe. Informacje o tym możemy zobaczyć otwierając jego menu – zwykle obok nazwy elementu menu jest pokazany jaki skrót klawiaturowy mu odpowiada. Najlepiej listę skrótów swojego ulubionego programu wydrukować, uczyć się, trzymając ją w zasięgu wzroku blisko monitora.
Poniżej lista stron zawierających informacje o skrótach klawiszowe do najpopularniejszych programów.
Windows 10
Google Chrome
Microsoft Office
Ubuntu
MacOS
Libre Office

Pamiętaj, że najważniejszy skrót w pracy to Windows+L 🙂

Skrót klawiaturowy do programu

W Windows można łatwo ustawić skrót klawiaturowy do każdego programu.

Kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonkę programu, wybierz Właściwości i w polu Klawisz skrótu dodaj literkę, która w kombinacji   klawiszy Ctrl+Alt+<wybrany klawisz> będzie uruchamiać nasz program. Szczególnie to przydaję się osobom które lubią pracować przede wszystkim na klawiaturze a po myszkę czy touchpad sięgają gdy muszą.

CDN.

A jakie są Twoje sposoby na efektywną pracę przy komputerze?