Czy warto dbać o sprzęt służbowy

Obecnie firmy informatyczne szczególnie dbają o swojego pracownika, starając się zapewnić mu komfort i najlepsze narzędzia. Dobrze wyposażone stanowisko do pracy to podstawa. W standardowym wyposażeniu zazwyczaj występuje laptop, jeden lub kilka dodatkowych monitorów i telefon. Wszystko to, oddawane jest pod opiekę zatrudnionego by dobrze mu się pracowało.  A co się potem z tym sprzętem dzieje – to już bywa różnie.
Niestety, często daje się zauważyć, że dbanie o powierzone dobra materialne nie u wszystkich jest takie oczywiste.

Po co w ogóle dbać o sprzęt służbowy

Pomijam celowo oczywistą kwestie odpowiedzialności finansowej za powierzone dobra, którą na pewno mamy zapisaną gdzieś w umowie z pracodawcą. Dbając o sprzęt służbowy przede wszystkim  wykazujemy się swoja kulturą, szacunkiem do pracy. Niestety, często zdarza się, że to zanika gdzieś zanikają w gonitwie między projektami. A należyte obchodzenie się z powierzonym ze sprzętem, uważam za elementarne dla osoby, która chce być określana jako profesjonalista.
Innym dobrym powodem dla którego należy dbać o sprzęt służbowy to fakt, że wiele firm  umożliwia odsprzedaż swoim pracownikom sprzętu po upływie okresu amortyzacji. W zależności od wartości sprzętu jest to okres od roku (telefony) do kilku lat (dla droższego sprzętu komputerowego). Sprzedaż zwykle następuję za symboliczną kwotę, stanowiącą niewielki procent aktualnej wartości towaru. Tak więc, lepiej jest mieć możliwość odkupienia od firmy sprzętu w dobrym stanie. Nawet jeśli obecnie nie potrzebujemy dla siebie kolejnego laptopa czy telefonu to zawsze możemy sprezentować to komuś w rodzinie czy ewentualnie sprzedać w serwisie aukcyjnym, gdzie za stan towaru w znacznym stopniu stanowi o jego cenie.

Jak dbać o sprzęt

Zawsze najbardziej narażony na ślady użytkowania jest sprzęt mobilny czyli laptopy i smartfony. Oprócz zwykłego codziennego dbania, dobrze je jeszcze dodatkowo zabezpieczyć. W dziale wsparcia IT swojej firmy zapytaj czy jest możliwość aby dostać dodatkowo coś do ochrony sprzętu. Jeśli nie ma takiej opcji, po prostu sam zadbaj o tą kwestię. Na swój służbowy telefon kup szkło/folię ochronną i dodatkową obudowę (case’a). Wydatek niewielkiej kwoty na zabezpieczanie może zwrócić się z nawiązką. Ja do swojego służbowego telefonu, w popularnym serwisie aukcyjnym, za folie, obudowę i przesyłkę zapłaciłem w sumie aż 10 zł (słownie: dziesięć złotych za wszystko) . Wydatek żaden, koszt jednego piwa w barze,  a po roku, gdy telefon przeszedł na moja własność, nadal wyglądał jak nowy i mogłem go sprzedać w stanie idealnym za na prawdę dobrą cenę. Na laptopa kupiłem droższą ale wytrzymałą i ładną torbę bo chciałem z niej korzystać na co dzień, nie tylko do transportu komputera.

Sposobów dbania jest wiele i każdy jest dobry pod warunkiem, że będziemy go stosować i z poszanowaniem obchodzić się z powierzonym nam sprzętem służbowym. A z czasem na pewno tylko zyskamy na takim postępowaniu.